Aktualności

2024-02-13

Ferie na pomarańczowo

aktualności

Figurki wykonane na drukarce 3D

W województwie śląskim zakończyły się ferie zimowe. Trwały od 29 stycznia do 8 lutego. W tym czasie zorganizowaliśmy zimowisko dla dwóch różnych grup. Grupy nie były zbyt liczne – mamy 6 stanowisk i udało się pozyskać 3 dodatkowe laptopy do tych 3, które otrzymaliśmy z Fundacji Orange.

Dzieci, które brały udział w zimowisku miały od 8 do 12 lat. W pierwszej grupie były same chłopaki, ale w drugiej były już cztery dziewczyny.

Każdy dzień zimowiska był inny:

W poniedziałek mieliśmy warsztaty z AR (augmented reality) – rzeczywistości rozszerzonej, a raczej zabawa w rysowanie za pośrednictwem „Animated drawings” – bezpłatnego programu ze strony www.sketch.metademolab.com

Program pozwala na animowanie „humanoidalnych” postaci rysunkowych. Wystarczy, że mają: głowę, tułów, 2 ręce i 2 nogi i są wykonane najlepiej na jasnym tle. Rysunek skanujemy, wrzucamy w program, określamy obrys i punkty, które określają kończyny i np. oczy.

Następnie postać zostaje zanimowana, a my możemy wybrać np. czy ma skakać, biegać , machać, czy boksować. Jest kilkanaście trybów animacji.

Drugim programem był Quiver.

Jest to aplikacja na telefon w systemie Android oraz Apple, ale chyba  najlepiej sprawdzi się na tablecie.
Quiver łączy technologię z tradycyjnymi kolorowankami. Pomalowane kredkami obrazki aplikacja ożywia i nadaje im trójwymiarowe kształty. Wiele kolorowanek posiada dodatkowe funkcje uruchamiane w aplikacji, np. podskakiwanie krówki, obsługa wozu strażackiego, podświetlanie elementów komórki zwierzęcej.

Na stronie quivervision.com w zakładce Coloring Packs można pobrać specjalne kolorowanki. Duża część kolorowanek jest bezpłatna. Pobiera się je jako pliki PDF, które można drukować, a następnie kolorować.

Po pokolorowaniu obraz należy zeskanować przy pomocy aplikacji:

po jej uruchomieniu w smartfonie lub tablecie skieruj kamerkę na obrazek i naciśnij pomarańczową ikonę z symbolem motyla
na ekranie zobaczysz przezroczysty czerwony prostokąt
operuj urządzeniem w taki sposób, by prostokąt zmienił się na niebieski
po chwili zobaczysz swoją kolorowankę w wersji 3D z zachowaniem kolorów, które jej nadałeś, a w tle będą widoczne fizyczne elementy, które ją otaczają
obiekty ze swojej kolorowanki możesz oglądać z każdej strony przemieszczając się wokół nich
w zależności od wybranego obrazka w aplikacji dostępne będą różne funkcje uruchamiane wyświetlanymi przyciskami lub dotknięciami obiektów
wykorzystując pasek w dolnej części aplikacji (trzy kropki) możesz zrobić zdjęcie lub nagrać film obejmujący to, co się dzieje na ekranie urządzenia

We wtorek zorganizowaliśmy turniej w „Fifę 2023”, a w drugiej grupie – w której w większości były dziewczyny – turniej w „Just dance 2022”.  Dużo większym powodzeniem cieszył się turniej taneczny, bo w pierwszej grupie, korzystając z dobrej pogody zrobiliśmy ostatecznie turniej na stole piłkarzyków, na pobliskim placu zabaw. Dziewczyny rozpoczęły go we wtorek, ale zasadą było, że mogą poprawiać wybrany utwór do końca swojego tygodnia zimowiska, więc turniej zakończył się w piątek. Tańczone było: El Chombo – Chacarron, Imagine Dragons – Believer, Hey Mama – David Guetta, Black Mamba – Aespa, Santa Clones – Crazy Christmas, Billie Eilish – Bad Guy, K/DA – POP/STARS, Black Eyed Peas, Shakira – Girl Like Me, Blackpink – Boombayah, Daði Freyr – Think About Things, Chilly Gonzales – You Can Dance. Turniej był z nagrodami rzeczowymi: była gra „Kurnik”, „nerka” na biodra, piórnik oraz nagrody pocieszenia – 3 czekolady. Obserwując zmagania można jednak śmiało stwierdzić, że to nie nagrody były najważniejsze, ale dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

Zanim zaczęliśmy turniej zaprosiliśmy policjanta z wydziału prewencji z Komendy Powiatowej z Cieszyna. Temat „Bezpieczeństwo dzieci w sieci” zbiegło się z europejskim Dniem Bezpiecznego Internetu (6 lutego 2024). Oprócz naszej grupy, skorzystała też trzydziestka dzieci z półkolonii organizowanej w sąsiedniej sali przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Cieszyna.

W środę mieliśmy warsztaty programowania, które rozpoczęły się pokazem i opisem funkcjonowania komputera typu desktop. To był bardzo dobry pomysł, bo było dużo pytań i zainteresowanie długo nie słabło.

Następnie uczestnicy zimowiska programowali w Skretchu. Przydał się każdy z 6 komputerów – bo każdy robiła własną wersje gry komputerowej – statku kosmicznego, który musiał przedostać się przez rój meteorytów.

W czwartek było trochę robotyki, ale głównie modelowanie własnych projektów do wydruku 3D. Wykorzystaliśmy do tego dwa programy Goxel do modelowania i Cura, jako slicer. Prace na drukowaliśmy pod koniec dnia, a część z nich posłużyła następnego dnia jako element scenografii.

W piątek rozpoczęliśmy warsztaty animacji „Stop Motion” w bezpłatnej aplikacji na smartfony z Androidem i Apple p.n. „Stop motion studio”. Mieliśmy kilka planów filmowych oraz kilka scenariuszy oraz mnóstwo elementów scenografii, z których najpopularniejsze były „robaczki”, które kiedyś dostaliśmy z jednej z lokalnych kwiaciarni.

Oto efekty warsztatów.

 

W wolnym czasie można było pograć na konsoli. Sprawdziła się subskrypcja „EA Play”, która na rok wynosi 80 zł.

Gier w subskrypcji EA Play jest  ok. 50 tytułów np.:

sportowe: hokej, rugby, piłka nożna, Formula 1, baseball,
4 tytuły gier ze świata Gwiezdnych Wojen,
8 tytułów gier związanych z wyścigami samochodowymi,
popularne tytuły – np. Unravel (cz. I i II), The Sims 4, czy wielokrotnie nagradzana gra (np. jako „Najlepsza gra rodzinna” i „Gra roku”) – „It takes two”.

Dzieci spędziły u nas codziennie co najmniej 6 godzin i zapewniliśmy im wyżywienie. Udział w naszym zimowisku był bezpłatny. Obiady były zorganizowane w jednej z pobliskich szkół podstawowych. Było też drugie śniadanie, czy pączki (w końcu był Tłusty Czwartek), pizza (w końcu był Dzień Pizzy) i sok pomarańczowy (w końcu to Pracownia Orange). Najważniejsze, że dzieci chciały żebyśmy  powtórzyli te zajęcia w okresie wakacji – są na to duże szanse. Chyba się podobało 🙂