2023-12-01

„Lycka blommar ur sma enkla ting” – Szczęście kwitnie w małych, prostych rzeczach

Ikona wyzwania

To o czym chcemy wspomnieć jest niezłą, „misiową” inspiracją. Takim misiem, który pojawił się ostatnio u nas w Pracowni jest „Yarny” – istota stworzona z pojedynczej nici włóczki. Yarny jest bohaterem gry „Unravel” na konsolę Playstation (PS4 i PS5). Gra jest skonstruowana w myśl szwedzkiej idei „Lagom” (czyli odpowiednika duńskiego Hygge). Lagom jest sztuką równowagi, a więc spokojnego życia, w zgodzie z naturą, bez skrajności. W grze równowaga jest bardzo ważna, bo wykorzystano w niej prawa fizyki, które są motorem rozgrywki. Tak samo jest z podejściem do natury i jej odzwierciedleniem w świecie gry, której bogactwo i piękno jest wręcz obłędne. Postać  – jak podaje dystrybutor – „symbolizuje więzi łączące bliskich” oraz zachęca dalej: „Wyrusz na wielką przygodę i pomóż włóczkowej istotce odzyskać dawno utracone rodzinne wspomnienia. Przeżyj piękną, szczerą historię o miłości, nadziei i podróży przez życie, opowiedzianą bez użycia słów”.

Gra jest dostępna dla dzieci od 7 roku życia  i wynika to poziomu skomplikowania zagadek i obsługi. Bohater gry zmaga się w niej wyłącznie z własnymi słabościami i prawami fizyki. Choć jak wspomniałem Yarny posiada lasso z włóczki (podobne trochę do bicza z serii filmów z Indiana Jonesem), to korzysta z niego wyłącznie aby się przemieszczać.

Co ciekawe, misiowata postać z gry doczekała się realnej formy. Kilka osób, na zasadzie rękodzieła tworzy Yarnego jako maskotkę dla dzieci. Oprócz tego sam producent podaje przepis DYI na to jak samemu zrobić postać Yarnego. Jest to opisane pod tym linkiem:

https://www.ea.com/games/unravel/news/unravel-make-yarny-guide?isLocalized=true

Gra „Unravel” wraz z drugą jej częścią została wydana przez firmę Electronic Arts (EA) i jest dostępna w pakiecie EA Play. Na ten pakiet można wykupić subskrypcję miesięczną lub roczną. Na miesięczną co jakiś czas są promocje (ostatnio kosztowała mniej niż 90-minutowy bilet autobusowy, bo 5 zł). Subskrypcja roczna, to koszt 80 zł (czyli miesięcznie wciąż mniej niż 90-minutowy bilet).

To może być niezła opcja dla wielu Pracowni Orange. Gier w subskrypcji EA Play jest na prawdę sporo, bo ok. 50 tytułów (co jakiś czas są dodawane nowe) w tym i takich, które są odpowiednie dla młodych osób, np.:

  • sportowe: hokej, rugby, piłka nożna, Formula 1, baseball,
  • 4 tytuły gier ze świata Gwiezdnych Wojen,
  • 8 tytułów gier związanych z wyścigami samochodowymi,
  • popularne tytuły – np. The Sims 4, czy wielokrotnie nagradzana gra (np. jako „Najlepsza gra rodzinna” i „Gra roku”) – „It takes two”,

Tu jest link do wszystkich gier w EA Play:

https://www.ea.com/pl-pl/ea-play/games#playstation