Aktualności

2024-11-01

Szok i niedowierzanie! KPO w Pracowni Orange w Cieszynie?

aktualności

Koronka koniakowska

Wszystko nie jest jeszcze zbyt klarowne, bo niestety zamieszanie wokół stypendiów na kulturę z Krajowego Planu Odbudowy jest duże, ale też dużo wskazuje na to, że w cieszyńskiej Pracowni Orange będę realizował znaczną część projektu p.n. „Koronkowa robota”.

Koronka koniakowska to tradycja wpisana w 2017 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, przekazywana od ponad 140 lat. W 2012 roku Zamek Cieszyn zorganizował wystawę p.n. „koronkowa robota” – wtedy to pomagałem przy jej organizacji. Mój pomysł na swoje stypendium to swoista próba przedłużenia „wątku” wystawy i osadzenia go we współczesnej „osnowie”. Inspirujące były wtedy prace ceramika Bogdana Kosaka – reliefowe kafle i koronkowe zawieszki oraz „Kolekcja Teresa” – praca dyplomowa Kingi Ogrodzki.

Jako etnolog, animator kultury, mam pomysł na autorskie opracowanie 10 wzorów koronek koniakowskich jako modeli 3D, w formie litofanów i wydrukowaniu ich na drukarce 3D w Pracowni Orange w Cieszynie. Kolejne 30 wzorów koronek opracuję jako czarno-białą grafikę na planie koła, które razem stworzą zeszyt z ilustracjami, w formie tzw. „kolorowanek (mandali) terapeutycznych”. Trzecim elementem będzie opublikowanie hasła w Wikipedii „Koronka koniakowska” (na ten moment brak jest takiego hasła). Efekty Przedsięwzięcia będą przedstawione na wystawie je wieńczące – w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji oraz w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

„Koronki” – litofany będą wydrukowane w tzw. zimnej bieli (PLA+ do litofanów)  i o średnicy ok. 22 cm, oprawione w ramę 50×50 cm z passe partout i prawdopodobnie będą podświetlone. Piszę „prawdopodobnie” ponieważ nie wiem czy nie będą wyglądały lepiej gdy będą oświetlone niż (tak jak to zazwyczaj bywa z litofanami) – podświetlone.

W załączniku próbka wydruku o mniejszej średnicy, w normalnej jakości (domyślnie jakość będzie lepsza) i 'na złoto’.