2024-10-28
LEGO i ROBO
aktualności
W zeszłym tygodniu, tj. 23 października zakończyliśmy trzydniowe warsztaty „LEGO & ROBO” w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, z programu Meet & Code 2024.
Były to trzydniowe warsztaty z robotyki z Lego Spike oraz z bardziej zaawansowanej robotyki z połączenia druku 3D oraz modułów opartych na Arduino.
Warsztaty odbyły się w Pracowni Orange łącznie dla 20 dzieci i młodzieży w wieku 8- 14 lat.
Grupa I. – Lego Spike – podgrupy 3 osobowe.
Pierwszego dnia powstał robot tańczący, a przy okazji poznawaliśmy różnego rodzaju klocki i wyposażenie zestawów (był tam np. ciekawy czujnik – siły nacisku). Drugiego dnia pojazd jeżdżący wyposażony w kilka czujników – m.in. w czujnik odległości i zaczęliśmy je łączyć z tabletami. Trzeciego dnia programowaliśmy te pojazdy i rozwiązywaliśmy zadania aby przejść przez „tor przeszkód”.
Grupa II – druk 3D i Arduino – podgrupy 2-osobowe.
Pierwszego dnia robiliśmy tzw. „unboxing” i poznawaliśmy poszczególne komponenty pojazdy-robota. Bazowaliśmy na ciekawym projekcie na licencji CC-BY-SA – „SMARS modular robot”, który pozwalał na pewne modyfikacje. Oczywiście musieliśmy przygotować komponenty z dużym wyprzedzeniem, bo do wydruku 4 pojazdów były potrzebne: podwozie, koła, uchwyt na czujnik. Wydrukowaliśmy też gąsienice (pojazd miał dwa silniki na dwa przeciwległe koła które miały zostać połączone z dwoma pozostałymi właśnie tymi gąsienicami), ostatecznie jednak nie skorzystaliśmy z nich ponieważ okazały się zbyt luźne. W związku z tym z taśmy izolacyjnej zrobiliśmy „opony” dla kół z napędem. To był jedna z kilku modyfikacji, bo niestety musieliśmy tez zwiększyć moc zasilania – z 3 volt do 4,5, co wiązało się z dolutowaniem obwodu na trzecią baterię. Wszystko jednak udało się „pożenić” i pojazdy zostały złożone i „odpalone”. Drugiego dnia robiliśmy warsztaty z druku 3D, tak aby wyposażyć nasz pojazd w dodatkowy – autorski moduł, który powstał w trakcie tego drugiego dnia warsztatów. Wydruk uruchomiliśmy już po zajęciach. Trzeciego dnia mocowaliśmy wydrukowane moduły oraz programowaliśmy roboty, sterując nimi z laptopów lub/i programując je do przebrnięcia przez tor przeszkód.
Na koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał komiks z wydawnictwa Nasza Księgarnia z ciekawej serii „Naukomiks” p.t. „Roboty i drony – dawno temu, teraz i w przyszłości”. A tu jego zajawka od wydawnictwa: „Roboty są wszędzie: w fabrykach, samochodach, telefonach i w powietrzu. Nawet w naszych domach! Na dodatek powstały dużo wcześniej, niż ci się wydaje! Towarzyszą ludziom, pomagają im i ochraniają ich od wieków. Od maszyn serwujących herbatę w feudalnej Japonii po współczesne łaziki badające powierzchnię Marsa”.
Warsztaty chyba się podobały, bo często padały pytania o stałe zajęcia w takim charakterze.
X