Aktualności

17 sierpnia 2023

„Eko piękno” i „Zielono mi”- warsztaty z Fundacją 5Medium

aktualności

na zdjeciu grupa dzieci po warsztatach z robienia kokedam pokazuje swoje prace

„Zielono mi” to nazwa jednego z warsztatów przeprowadzonych w Pracowni Orange w ramach wygranego konkursu. Znaleźliśmy się w gronie laureatów, których odwiedziły animatorki z Fundacji „5Medium”  Agnieszka Jarmuł i Monika Czapka. Warsztat dla dzieci polegał na tworzeniu kokedam, czyli kul ziemi ogrodowej pokrytych mchem, na których rosną rośliny takie jak paprocie czy bluszcze. Drugim elementem były kwietne wazoniki do powieszenia na ścianie. Całość wykonywana była przez dzieci z niewielką pomocą prowadzących. Najpierw szlifowanie i bejcowanie deseczek, następnie odbijanie wzorów z użyciem szablonów a na koniec tworzenie bukietu z suszonych kwiatów. Efekty końcowe wyglądają  rewelacyjnie.

W drugim dniu do współpracy zaprosiliśmy seniorki z Domu Nestora w Cieszanowie na warsztaty „Eko piękno”. Panie pod okiem prowadzących przygotowywały naturalne kosmetyki. Były to mydełka glicerynowe na bazie koziego mleka lub oliwy z oliwek z dodatkami olejków zapachowych i suszonych kwiatów. Panie wykonały również nawilżające balsamy do ust używając nierafinowanego masła shea, wosku pszczelego i masła kokosowego. Ostatnim produktem były kule do kąpieli. Tutaj składnikami były soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz oliwa z oliwek lub masło kokosowe. Każda z pań skomponowała sobie zestaw kosmetyków idealny dla siebie.

Były to dwa dni intensywnych działań, podczas których nie było czasu na nudę, a jedynie owocną pracę. Wiele się dowiedzieliśmy, spróbowaliśmy i nauczyliśmy. Serdeczne podziękowania dla dziewczyn z Fundacji 5Medium.