13 kwietnia 2023

Wielkanocne jajo decoupage

Ikona wyzwania bardzo duże jajko z papieru a na nim przyklejone kwiaty wycięte z serwetki

1. Materiały do wykonania zadania:

  1. Balony
  2. Farby akrylowe: dwa kolory
  3. Klej do decoupage
  4. Klej do tapet
  5. Stare gazety
  6. Pędzelki gąbkowe
  7. Pędzelki
  8. Nożyczki
  9. Papierowe serwetki z motywami wielkanocnymi
  10. Plastikowe miseczki

2. Czas trwania

5 dni. Praca wykonywana jest etapami, po każdym z nich pisanka musi wyschnąć by nakładać kolejne warstwy.

3. Liczba uczestników

5-15

4. Wiek uczestników

Od 5 lat

5. Wykonanie rękodzieła

Dzień 1: Najpierw należy nadmuchać balony na dowolną wielkość (im większe tym bardziej przypomina kształt jajka) i zawiązać. Klej do tapet rozlać do większych pojemników. Stare gazety pociąć na mniejsze kawałki, paski. Następnie obkleić balon w całości gazetami, warstwy mogą się nakładać, najlepiej żeby struktura była w miarę gładka. Zostawić do wyschnięcia najlepiej na plastikowej miseczce by się nie odkształcił.

Dzień 2: Oklejone gazetami balony należy pomalować farbą akrylową w ciemnym kolorze (my użyliśmy czerwonej). Zostawić do wyschnięcia.

Dzień 3: Na pomalowane balony nałożyć warstwę kleju do decoupage. Podczas schnięcia klej zaczyna pękać. Kształt i głębokość pęknięć zależy od grubości warstwy nałożonej warstwy. Cienkie nałożenie daje efekt cienkiej warstwy spękanej farby, przy grubym nałożeniu powstają trójwymiarowe pęknięcia.

Dzień 4:  Używając pędzli gąbkowych nakładać farbę akrylową o jasnym kolorze (my użyliśmy kremowej). Zostawić do wyschnięcia.

Dzień 5: Ostatnim  etapem jest zdobienie balonów serwetkami z motywem wielkanocnym. Należy wybrać odpowiednie elementy i je wyciąć, rozdzielić warstwy do jak najcieńszej. Używając kleju do decoupage nakładać pędzlem na pisankę. Aby przyspieszyć efekt schnięcia można użyć suszarki do włosów.

5. Dlaczego ta zabawa?

Mimo, że wymaga kilu dni pracy to daje ogromną satysfakcję z powstałego efektu końcowego.