Aktualności

10 sierpnia 2023

ZAPISANE I OCALONE – o twórczości literackiej Anny Łajming

aktualności

ZAPISANE I OCALONE – o twórczości literackiej Anny Łajming

Po raz drugi w bytowskiej Pracowni mieliśmy okazję bliskiego spotkania z żywą kulturą regionu podczas jubileuszowego, bo 20. CZYTANIA KASZUB.

Prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska przedstawiła swoją monografię na temat twórczości Anny Łajming (z d. Żmuda-Trzebiatowskiej) oraz opowiedziała o utworach pisarki z Przymuszewa.

Największym dziełem Łajming jest pochłaniająca trzytomowa autobiografia – Dzieciństwo, Młodość oraz Mój dom. Autorka znana z literackiego realizmu opisywała przedwojenne doświadczenia swoje i swojej rodziny, tym samym najpełniej oddając obraz życia na południowych Kaszubach. Stworzyła swoistą panoramę rzeczywistości, która odchodzi w zapomnienie, a wielu z nas zna ją jedynie z opowiadań pradziadków. Była bardzo uważną, choć zdystansowaną obserwatorką. Nie upiększała kaszub. Pisała o biedzie, pokazując różnice społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W swoje teksty wplatała kaszubskie dialogi.

Zaczęła pisać dość późno, lecz mimo to jej dzieła uznawane są za wybitne ze względu na ogromne walory poznawcze. Poeta Edmund Puzdrowski powiedział kiedyś, że Anna Łajming przeniosła swoich bohaterów poza zapomnienie, w wiecznie trwałą rzeczywistość literatury.

Zmarła w 2003 roku w wieku 99 lat, a na jej cześć nazwano jedną z ulic w centrum Słupska, gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia.

Po spotkaniu Czytelnicy wypożyczyli prawie wszystkie książki Anny Łajming, które posiadamy w swoich zbiorach.

Spotkanie odbyło się w piątek, 23 czerwca 2023r.