Aktualności

14 maja 2022

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

aktualności

Wielokulturowość to wielka wartość

O cudzoziemcach, z którymi spotkamy się na co dzień, we wtorek 10 maja opowiadała Ewa Orzechowska z Grupy POMOST. Jej członkowie nie tylko bezpośrednio pomagają uchodźcom, ale również wdrażają różnorodne działania edukacyjne w naszym regionie. I tak też było podczas spotkania.

Pani Ewa opowiedziała o kobietach uchodźczyniach z różnych rejonów świata, które świetnie sobie radzą w nowej rzeczywistości. Przybliżyła historie osób, które potrafiły odnaleźć się w zupełnie obcym kraju, a teraz pomagają w tym innym cudzoziemcom.

Jednak nie zabrakło również dyskusji o problemach życia na emigracji – zakwaterowanie, znalezienie pracy, czy szkoły dla dzieci… Bariera językowa, sprawy urzędnicze, a do tego wszystkiego bardzo często spotykana niechęć i dyskryminacja ze strony obywateli naszego kraju.

Jak mówią członkowie grupy POMOST ważne jest, aby pokazać też tę drugą – lepszą stronę multikulturowości, a nie powielać informacji, które głownie przekazują nam media. A co najważniejsze – przede wszystkim musimy potrafić dostrzec w drugim człowieku dobro, a nie zagrożenie.

Wtorkowe spotkanie idealnie wkomponowało się w hasło tegorocznej Edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – Świat w jednym miejscu.

 

Grupa POMOST została założona we wrześniu 2021 roku przez mieszkańców gminy Parchowo zaniepokojonych sytuacją uchodźców docierających do Polski przez granicę z Białorusią. Jej członkowie kierują się wartościami humanitarnymi. Organizują wsparcie dla osób znajdujących się w sytuacji uchodźczej – na granicy, w ośrodkach i w tymczasowych kwaterach, niezależnie od ich pochodzenia.

Do Grupy POMOST należą:

Aniela Daszkowska, Ewa Buczyńska Gańska, Beata Korynt Gostkowska, Katarzyna Neumuller, Emilia Kuczkowska, Grzegorz Kurek, Maciej Kwaśkiewicz, Ewa Orzechowska, Jolanta Osińska, Danuta Pietranek, Joanne Wehrli, Agnieszka Zarzycka

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie