Aktualności

27 maja 2022

Warsztaty kreatywnego pisania z Barbarą Kosmowską

aktualności

kobieta siedzi na zielonym fotelu i rozmawia

Obudzić uśpionego w nas ducha literatury

Już dawno opowiedziano wszystko, ale my wszystko możemy opowiedzieć inaczej…

 

Niezwykłą, literacką przygodę przeżyli uczestnicy warsztatów kreatywnego pisania, które w środę 25 maja w naszej Bibliotece poprowadziła pisarka Barbara Kosmowska.

Autorka wielu lubianych i licznie nagradzanych utworów podzieliła się z nami swoją wiedzą i wprowadziła nas w tajniki literackiego świata. Świata, którego to my jesteśmy twórcami.

Jak mówiła pani Basia, droga do sukcesu literackiego nie jest usłana różami. Trzeba nauczyć się znosić dni bez weny. Potrafić odłożyć rozpoczęty tekst do szuflady, by po prostu dać czas i jemu, i sobie. Jednak gdy dojrzejemy do tego, by w końcu (po dłuższej przerwie) do niego powrócić, wtedy możemy uznawać siebie za prawdziwych pisarzy. Bowiem prawdziwa twórczość to taka, która pomysł doprowadza do końca.

Książki nie pisze się dla wszystkich. Musimy pogodzić się z tym, że nie dotrze ona do każdego, a opinie na jej temat mogą być zupełnie różne. Tekst albo zagra komuś w duszy, albo nie. Bądźmy więc niewolnikami swojego gustu. Jest to piękna niewola, która pozwala zachwycać się tym, co się nam podoba, ale z drugiej strony, daje płynąć temu, co niekoniecznie nas porusza.

Nikt z piszących nie jest idealny i każdego, prędzej czy później, spotka krytyka. Pisarka zwróciła jednak uwagę na to, że owa krytyka może być albo negatywna, albo konstruktywna. I zarówno z jedną jak i drugą musimy się zmierzyć. Wyciągać wnioski z budujących rad znawców tematu i przymykać oko na opinie laików wynikające z zazdrości czy zawiści.

Uczestnicy warsztatów chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z piórem. Opowiedzieli o swoich publikacjach, pasjach, a także o literackich planach na przyszłość. Licznie zadawali pytania pani Kosmowskiej, która każdemu udzieliła wyczerpującej i szczerej odpowiedzi.

Pisanie, czytanie i słuchanie to sztuka docierania do drugiego człowieka. Pani Basia dotarła do nas także przez mówienie – mówienie o literaturze. Jej metaforyczne i pełne ciepła wypowiedzi sprawiły, że moglibyśmy jej słuchać bez końca. Jednak co najważniejsze –  obudziły w nas duchy, chcące dać upust swoim pisarskim zdolnościom.

Do czego również i Was gorąco zachęcamy. Kolejne spotkanie z pisarką odbędzie się w poniedziałek 20 czerwca o godz. 16:00. Już teraz serdecznie zapraszamy!

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku i Instagramie