Aktualności

13 grudnia 2023

Spotkanie autorskie z Dawidem Gospodarkiem

aktualności

Dwóch mężczyzn siedzi na fotelach.

Nie dość, że zgromadził pełną widownię, to jeszcze sprzedał wszystkie książki, które wziął na spotkanie.

Dawid Gospodarek – redaktor, publicysta, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej opowiedział nam wczoraj o swojej najnowszej publikacji pt. „Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie”.

W rozmowie z dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Bytowie Jackiem Prądzyńskim zdradził skąd pomysł na pracę w mediach katolickich. Wyjaśnił, że temat wiary i religii od zawsze był mu bliski, a jego misją – jako dziennikarza – jest walka z krzywdzącymi Kościół stereotypami.

Sam o sobie mówi, że jest bardziej praktykiem, niż teoretykiem. Pisząc książkę, stał się także niejako adwokatem Czytelnika, który zachęca do samodzielnego poszukiwania prawdy i weryfikowania fałszywych przekonań. Dodał jednak, że praca w mediach bywa skomplikowana.

Gospodarek podkreślił, że celem książki jest pokazanie osobom świeckim, jak wygląda świat księży. Z drugiej strony, tworząc publikację, samym księżom chciał dać możliwość wypowiedzenia się na różne tematy z perspektywy życia w sutannie.

Dlatego też jego dzieło przybrało formę wywiadów z dziesięcioma duchownymi, którzy poruszają nie tylko kwestie wiary, ale także sprawy budzące kontrowersje – m.in. celibat, pedofilię czy finanse w kościele. O dziwo, najtrudniej było znaleźć księdza, który zgodził się wypowiedzieć właśnie na temat finansów.

Ważne i trudne pytania padły także z ust uczestników spotkania, którzy pytali naszego gościa o hierarchizację w strukturach Kościoła, stosunek duchownych do dyskusyjnej działalności Ojca Rydzyka oraz o ewentualne próby cenzurowania książki.

Wnioski po spotkaniu nasuwają się same – Kościołowi potrzebny jest otwarty dialog, a rozmowa ma sens tylko wtedy, kiedy rozmawia się szczerze i z szacunkiem do drugiego człowieka.

Dziękujemy Dawidowi za niezwykle ciekawą i rozwijającą rozmowę!

A na zakończenie, jako małą ciekawostkę, dodamy, że okładkę książki zaprojektowała sztuczna inteligencja.