Aktualności

11 grudnia 2023

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Pracowni Orange

aktualności

Cztery osoby siedzące przy stoliku podczas dyskusji.
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nawiązując do tego jakże ważnego święta, zorganizowaliśmy w naszej Bibliotece panel dyskusyjny pn. „AKCEPTACJA RÓŻNORODNOŚCI”.
W spotkaniu, które odbyło się w czwartek 7 grudnia w Pracowni Orange, udział wzięły osoby, które wiedzą, jak istotną kwestią w życiu każdego z nas jest tolerancja:
  • Bogdan Adamczyk (Radny Rady Miejskiej w Bytowie)
  • Paweł Chodorowski (Naczelnik Wydziału Rozwoju i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Bytowie)
  • Lucyna Rakowicz (Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Bytowie)
  • Katarzyna Wirkus (Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipnicy).
Na spotkaniu pojawił się także niezapowiadany wcześniej gość – Dawid Gospodarek (dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej), który przyjechał do nas prosto z Warszawy.
Moderator dyskusji dr Grzegorz Piekarski (Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Pomorskiego ds. Równego Traktowania) na wstępie poprosił każdego z naszych gości o wyjaśnienie – „czym dla Ciebie jest tolerancja?”. I choć wszystkie te osoby, na co dzień pełnią bardzo różne funkcje, to ich odpowiedzi były raczej zgodne i wzajemnie się uzupełniały.
Następnie omówiliśmy różnicę między pojęciami „tolerancja” i „akceptacja”. Faktem jest, że nie możemy mówić ani o tolerancji, ani o akceptacji, nie mając szacunku do drugiego człowieka – tego kim jest i jaki jest.
I tu pojawił się kolejny bardzo ważny termin, mianowicie „różnorodność”. Prowadzący zachęcił gości do wyjaśnienia, dlaczego tak bardzo boimy się tego co inne. Uczestnicy panelu ponownie opowiedzieli o swoich doświadczeniach w pracy z różnymi ludźmi, zwracając także uwagę na grupy, które bardzo często uznawane są za „wykluczone społecznie”. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jako społeczeństwo powinniśmy w końcu zrozumieć, że to, co jest inne i do tej pory nam obce, nieznane, wcale nie oznacza tego, że jest gorsze.
Duża część rozmowy poświęcona została komunikacji równościowej i zasadzie 4 W, która polega na: widoczności, włączaniu, wzmacnianiu i wyrównywaniu szans. Dowiedzieliśmy się, że tylko 60% społeczeństwa jest widoczna i postrzegana jako ‘normalna’, z kolei 40% jest wykluczona z powodu norm narzuconych przez innych. Procent ten stanowią osoby z odmienną tożsamością narodową, osoby nieheteronormatywne, rodziny z jednym rodzicem oraz osoby z niepełnosprawnością. I tu niezwykle istotną rolę odgrywa włączanie, zamiast którego niestety często w grę wchodzi wykluczenie, segregacja i integracja.
Podczas spotkania nasi rozmówcy bardzo często odnosili się do spotów prezentowanych przez prowadzącego. Nie zabrakło również trudnych pytań z widowni.
Warto zaznaczyć, że po zakończeniu oficjalnej części dyskusji, przy kawie i słodkim poczęstunku słowo tolerancja nadal było odmieniane przez wszystkie przypadki. Pokazuje to jak istotnego aspektu dotyczyło zorganizowane przez nas wydarzenie.
Dziękujemy doktorowi Piekarskiemu za moderowanie spotkania. Jednak w sposób szczególny pragniemy podziękować naszym rozmówcom za przyjęcie zaproszenia i odwagę publicznego wypowiedzenia się na temat akceptacji różnorodności.