Aktualności

28 września 2023

Dzień Winony w pracowni Orange

aktualności

Książki ustawione na stole.

XIX Dzień Winony po raz pierwszy odbył się w Bibliotece. Warto również przypomnieć, że 26 września 2004 roku została podpisana umowa partnerska między Bytowem a Winoną. Zgodnie z tą umową, obie strony zobowiązały się do celebracji święta obu miast. Dzień Winony w Bytowie jest obchodzony 26 września, natomiast Dzień Bytowa w Winonie przypadł na 8 listopada. Tegoroczna edycja Dnia Winony była pełna atrakcji edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Rozpoczęliśmy od spotkania dla dzieci przedszkolnych, gdzie poznaliśmy nowe przygody dzielnego kasztanka Bycia, który wyruszył w podróż do Winony razem z Anią. Bohaterowie odkrywali tajemnice naszego miasta partnerskiego i przeżyli niezwykłe przygody. Na zakończenie, Bycio zabrał dzieci w magiczną podróż pociągiem do Winony.

Następnie przyszedł czas na zajęcia „Hello! Czytamy po angielsku.” Dzięki książkom przekazanym w darze od Michelle Alexander czytaliśmy bajki po angielsku. Dzieci wcieliły się w bohaterów i odtworzyły wydarzenia z opowieści, jak np. przygody małpki z „Curious George and the Pizza” czy niegrzeczne małpki z „Five Little Monkeys.” Poznawaliśmy również przygody pieska Biscuit z serii książek dla dzieci uczących się czytać.

Dla dorosłych przygotowaliśmy wirtualny spacer po Winonie. Korzystając z gogli VR, uczestnicy mieli okazję zobaczyć miasto partnerskie w 360 stopniach.

Prof. dr hab. Daniel Kalinowski z Uniwersytetu Pomorskiego w trakcie wykładu pod tytułem „Winona – amerykańska stolica Kaszubów” wyjaśnił, jak głębokie są więzi między Bytowem, Kaszubami a Winoną. Kaszuby wciąż odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu społeczności miasta partnerskiego Winona.

Na zakończenie spotkania połączyliśmy się online z Kashubian Cultural Institute & Polish Museum – Winona, mieliśmy przyjemność porozmawiać z Michelle Alexander, Jeffem Turkowskim oraz Timem Brezą o dalszym rozwoju współpracy i wymianach uczniowskich. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkania zarówno z Bytowem, jak i Winoną!  #DzieńWinony #WspółpracaMiast