18 maja 2022
Konkurs Wiedzy o Zamkach Gotyckich – Edycja 2022
aktualności
Znamy zwycięzców etapu gminnego
W środę, 18 maja 2022 r. w Pracowni Orange odbył się konkurs wiedzy o zamkach gotyckich. W tym roku rozgrywany był jedynie w jednej kategorii – szkoły podstawowe.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów, którzy reprezentowali 2 placówki – Szkołę Podstawową nr 2 w Bytowie oraz Szkołę Podstawową w Pomysku Wielkim.
Na tym etapie uczestnicy musieli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą, którą czerpali z książek m.in. „Krzyżacy” Kazimierza Trybulskiego oraz „Zamki Krzyżackie” Piotra Skurzyńskiego.
Po sprawdzeniu pisemnych testów wyboru, Komisja konkursowa w składzie:
- Marian Gospodarek – Przewodniczący komisji, Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie,
- Lilianna Grosz – Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie,
- Aleksander Kikcio – Grupa Odtwórstwa Historycznego „Zastęp Krzyżogryfa”,
ogłosiła zwycięzców:
I miejsce – Zuzanna Hemmerling (SP Pomysk Wielki)
II miejsce – Hanna Kanarek (SP Pomysk Wielki)
Zwyciężczynie 6 czerwca pojadą do Ostródy, gdzie będą reprezentowały nas na szczeblu centralnym. Serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wzorowe przygotowanie do konkursu.
Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowało Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie oraz Zastęp Krzyżogryfa w Bytowie.
Celem konkursu jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o państwie krzyżackim obejmującym obszar dzisiejszej północno-wschodniej Polski oraz obwód Kaliningradzki. Szczególnie uwzględniane są zagadnienia dotyczące m.in. powstania i ekspansji zakonu krzyżackiego, stosunków polsko-krzyżackich, gospodarki i kultury ziem pruskich czy najwybitniejszych postaci związanych z historią zamków państwa krzyżackiego. Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów z 16 gmin należących do Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” (Człuchów, Bytów, Lębork, Skarszewy, Nowe, Gniew, Malbork, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Ostróda, Nidzica, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Ryn). Składa się z dwóch etapów: gminnego i centralnego.