Aktualności

21 września 2022

Jubileusz 75-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie oraz nadanie imienia Stanisława Lema

aktualności

Zdjęcie - przecięcie wstęgi przez Wojciecha Zemka, Bogdana Krokowskiego (Przewodniczący Rady Gminy Bulkowo), Natalię Maćkiewicz (Dyrektor Biblioteki) oraz Alicję Gronczewską.
„Dobre książki są zawsze prawdziwe, nawet gdyby opisywały rzeczy, które nigdy nie wydarzyły się i nie wydarzą.” Stanisław Lem

W dniu 15 września 2022 r. w Bulkowie świętowano Jubileusz 75-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie oraz nadanie bibliotece imienia Stanisława Lema. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Obchody jubileuszowe zapoczątkowało przemówienie Natalii Maćkiewicz, dyrektor Biblioteki w Bulkowie, w którym powitała szanownych gości. W tym wspaniałym jubileuszu wzięli udział m.in.

  • Wojciech Zemek– wieloletni sekretarz Stanisława Lema, Radny Powiatu Płockiego
  • Bogdan Matczak, Przewodniczący Rady Gminy Bulkowo
  • Andrzej Bogdan Krokowski wraz z Radnymi Gminy Bulkowo, Sekretarz Gminy Bulkowo
  • Aniela Kopaczewska wraz z kadrą kierowniczą
  • pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego: Beata Golatowska i Marcin Leszczyński
  • Zastępca Dyrektora Książnicy Płockiej Elżbieta Dobroń wraz z metodyk Renatą Koziorowską
  • dyrektorzy bibliotek z powiatu płockiego.
  • Wśród zaproszonych gości byli również Ks. Jarosław Kwiatkowski Proboszcz Parafii pw. Jana Chrzciciela w Łętowie oraz Ks. Andrzej Konwerski Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Daniszewie.

W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy szkół z terenu Gminy Bulkowo, prezesi OSP, przewodniczący organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy oraz czytelnicy. Następnie w imieniu Wójta Gminy Bulkowo Gabriela Graczyka list gratulacyjny oraz kwiaty przekazał na ręce obecnych i emerytowanych pracowników biblioteki Przewodniczący Rady Gminy Bulkowo.

Kolejno życzenia złożyli pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Zastępca Dyrektora Książnicy Płockiej Elżbieta Dobroń oraz dyrektorki z sąsiednich bibliotek z powiatu.

W dalszej części odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pisarza. Dyrektor biblioteki przybliżyła postać Lema jako jednego z największych pisarzy XX wieku, innowatora i zarazem klasyka. Opowiedziała o wizji Biblioteki w Bulkowie, jako miejsca nowoczesnego, szanującego przeszłość i kreującego przyszłość, na jaką pracują od lat doskonale wpisuje się w osobowość patrona. Podkreśliła, że są jedyną biblioteką w powiecie, która w swoich strukturach posiada Pracownię Orange i Makerspace z zasobem nowych technologii, tj, robotów edukacyjnych, drukarek 3D, gogli VR, magicznego dywanu, czytników e-booków, o których pisał Lem w swoich książkach.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Wojciech Zemek, Bogdan Krokowski Przewodniczący Rady Gminy Bulkowo, Natalia Maćkiewicz Dyrektor Biblioteki oraz Alicja Gronczewska. Uroczystość uświetniły występy muzyczne w wykonaniu Julii Kopaczewskiej oraz Alicji Gronczewskiej. Odbyło się także frapujące spotkanie autorskie z Wojciechem Zemkiem, który znakomicie opowiadał o Stanisławie Lemie.

W dalszej części odbyły się podziękowania dyrektor biblioteki skierowała do wszystkich, którzy na przestrzeni 75 lat współpracowali z placówką otrzymali pamiątkowe statuetki „Super Przyjaciel GBP im. Stanisława Lema w Bulkowie”. Uroczystość zakończono urodzinowym tortem, poczęstunkiem oraz wirtualną wystawą o Stanisławie Lemie.

Otrzymałyśmy wiele życzeń, listów gratulacyjnych i wspaniałych prezentów, za które serdecznie wszystkim dziękujemy.