4 sierpnia 2023

EkoFASHION from Bulko – ekologia zawsze w modzie!

Ikona wyzwania Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów dotyczących ekofashion.

Podjęliśmy wyzwanie  i w Bulko zrealizowaliśmy dwa scenariusze zajęć łącząc je z prowadzonym przez nas projektem EkoLem.

W dniu 19 lipca w pierwszej części dzieci zgodnie z zasadą: nie wyrzucamy, przetwarzamy, ze starych tkanin uszyły woreczki zapachowe. Zabawa w obserwatora natury, przerodziła się w długi spacer, na którym dzieci zbierały polne kwiaty. Po segregacji rośliny zostały poddane suszeniu i będą wspaniałym wypełniaczem woreczków. Nie mogło zabraknąć smacznego i tym razem bardzo zdrowego poczęstunku.

Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/pracowniabulkowo/posts/pfbid025VShTRkbHS5rzpGQ2Mv9faP3Vumv66TvyCu7zBkgkXizoLvGsj2ZADgJeAcU9Xz8l 

Dlaczego powinniśmy troszczyć się o sprzęt cyfrowy, który posiadamy? – wokół takiego tematu odbyła się druga część spotkania. Krok po kroku zrealizowaliśmy scenariusz dotyczący elektrośmieci, upcyklingu i recyklingu, najlepiej zobaczcie w filmiku z tego warsztatu:  https://www.youtube.com/watch?v=OZaGQU7AW8g 
Połączyliśmy zabawę z nauką  – wyszukaliśmy dawne sprzęty, dzieciaki miały fun ale dzięki temu lepiej mogły zrozumieć czym są elektrośmieci.
Drugim zrealizowanym przez nas scenariuszem jest: Co łączy modę, Internet i środowisko?
Na to pytanie dzieci uzyskały odpowiedź na spotkaniu, które odbyło się 26 lipca. Ubrania, które nosimy, mają ogromny i skomplikowany wpływ na środowisko. Każdy produkt, sposób zakupu w sklepie lub on-line, pakowanie, zwroty, zużywają zasoby naturalne. Na dzisiejszym spotkaniu z pomocą gry karcianej i kolażu, uczestnicy poznali te historie oraz koszty środowiskowe produkcji, zakupów i utylizacji ubrań. Nowo poznanym terminem był fast fashion, czyli szybka moda.
Pamiętając o stylu życia – zero waste i zasadzie: przerabiaj, naprawiaj, w drugiej części spotkania z niepotrzebnych koszulek, zrobiliśmy użytek. Daliśmy im drugie życie – wykonując torbę na zakupy.
Każdy z nas powinien dążyć do ograniczenia szkodliwego przemysłu, poprzez przedłużanie czasu użytkowania rzeczy, w tym również odzieży. Na zajęciach nie mogło zabraknąć poczęstunku i zabaw ruchowych.
Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/pracowniabulkowo/posts/606666954914192