Aktualności

2024-04-09

Spacer botaniczny w Brodnicy

aktualności

Grupa młodzieży z prowadzącym zajęcia.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody pospacerowaliśmy w sobotę (6 kwietnia 2024 r.) na terenie sąsiadującym z Pracownią Orange w Brodnicy.  Nie był to zwyczajny spacer, a botaniczny, który poprowadził  p. Radek  – pedagog, botanik, nauczyciel biologii, strażak ochotnik. Wybraliśmy się do naszego parku dworskiego, znajdującego się wokół Pałacu Mańkowskich w Brodnicy. Na terenie parku rosną przepiękne okazy drzew np. dęby, kasztanowce, graby.

Skrzętnie notowałyśmy nazwy roślin i owadów, które były tam obecne, mianowicie:

podagrycznik, barwinek, miłorząb japoński, bluszczyk kurdybanek, wierzba, czarny bez, biedronka siedmiokropka, jaskółcze ziele, zawilec żółty, śnieguliczka, śliwa tarnina, glistnik, czosnaczek, grab, lipa, klon pospolity, pięciornik rozłogowy, przytulia zwyczajna, jodła, babka lancetowata, tasznik pospolity, babka zwyczajna.

Przykładowo: podagrycznik pospolity przez rolników jest uznawany za chwast, jest on chętnie stosowany w ramach fitoterapii. Tasznik pospolity stosowany wewnętrznie wskazany jest w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego oraz w nieregularnych i przedłużających się obfitych miesiączkach. Bluszczyk kurdybanek z kolei przynosi ulgę po obfitych posiłkach, wspomagając trawienie.

Dziękujemy za wspólny czas i ok. 2 km spacer botaniczny, który przybliżył nam piękno i skarby roślinne tego miejsca. Mogliśmy nie tylko zobaczyć daną roślinę, ale też usłyszeć kilka słów, jakie ma znaczenie i zastosowanie, a to wszystko w miłym otoczeniu i przy akompaniamencie ptaków.

Spacer dla zdrowia i poznawania najbliższej okolicy to zdecydowanie świetna propozycja dla mieszkańców, jak i osób, które planują odwiedzić naszą gminę Brodnica.

Zapraszamy do nas!

 

Przesyłamy pozdrowienia 🙂

Gosia i Asia