Aktualności

2024-01-08

O zwyczajach świątecznych w Hiszpanii

aktualności

Grupa dzieci siedząca na pufach słuchająca opowieści kobiety siedzącej przed nimi.
Styczeń rozpoczęliśmy aktywnie!
Odwiedziła nas Pani Edyta Baraniak (właścicielka szkoły językowej, nauczycielka j.angielskiego i j.hiszpańskiego). Opowiedziała nam, o tym jak w Hiszpanii obchodzony jest czas świąteczny, jak wygląda spotkanie wigilijne, noc Sylwestrowa i Nowy Rok,  i jak przebiega Święto Trzech Króli. Popularnymi świątecznymi daniami jest m.in. indyk z truflami, owoce morza, królik i ryby. Dowiedzieliśmy się m.in. co to El Gordo, cava, roscón de Reyes, Nochevieja (Sylwester), posłuchaliśmy też tradycyjnych kolęd, bicia zegara w Puerta del Sól w Madrycie, oraz obejrzeliśmy film z La Cabalgata de Reyes Magos. Hiszpanie świętują z rodzinami i przyjaciółmi, spotykając się, rozmawiając i ciesząc się z wolnego czasu. Sylwester świętowany jest przez jedzenie 12 winogron (każda kulka to 1 bicie zegara). Z Madrytu jest transmisja wejścia w Nowy Rok.
Wpływ kultury powoduje, że coraz częściej dzieci otrzymują prezenty, nie jak kiedyś podczas Święta Trzech Króli, tylko w święta.
Dzieci i dorośli, którzy wzięli udział w spotkaniu mogli też zaznajomić się z podstawowymi słówkami hiszpańskimi.
Dopełnieniem spotkania w naszej Pracowni była degustacja turrón – świątecznego deseru składającego się m.in. z nugatu i orzechów.
Mamy jeszcze zaplanowane inne aktywności. Zapraszamy do naszej brodnickiej Pracowni!
Pozdrawiamy z Brodnicy 🙂
Asia, Ewelina, Gosia