zamknij

Sztuka bardzo ożywiona

0

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego akurat ten obraz (albo rzeźba) jest uznawany za dzieło sztuki, a inny nie? Jeśli tak, to próbowaliście odpowiedzieć na pytanie „czym jest sztuka?”. Istnieje wiele teorii na temat sztuki, tego jak powstała, do czego służy, czy co nią tak właściwie jest. Nikt nie potrafi jednak podać tego jednego jedynego kryterium, które pozwoliłoby stwierdzić „tak, to jest sztuką, a tamto już nie”. I bardzo dobrze! Dzięki temu możemy przyjąć (tak jak starożytni Grecy), że najdoskonalszym przejawem Sztuki jest jej naśladowanie.

Inspiracją do tego wyzwania był projekt przygotowany przez Muzeum Miasta Jaworzna w ramach Akademii Orange. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak poszło młodzieży z Jaworzna, to zerknijcie tu: http://oswoicmuzeum.blogspot.com/ .

Co trzeba zrobić?

Wybierzcie obraz, który wydaje się Wam interesujący, może to być starożytny fresk, albo jakieś dzieło ze sztuki współczesnej. A następnie odtwórzcie wybrany przez siebie obiekt wspólnie z osobami przychodzącymi do Waszej Pracowni. Przybierajcie się, malujcie, wymyślajcie ciekawe rozwiązania i rekwizyty.

Ale to nie wszystko!

Ponieważ będziecie świadomymi twórcami, to do relacji dołączcie też krótki opis skąd się wziął pomysł na „ten akurat” obraz i jak przebiegała jego realizacja.

Jako relację z wyzwania dodajcie zdjęcie Waszej wersji obrazu, możecie zamieścić też zdjęcia z przygotowań.

Oceniać będziemy Waszą kreatywność w interpretacji dzieła, zaangażowanie i  pomysł. Na relacje czekamy do końca wakacji tzn. do 31.08.16.

 

 

Inspiracje do wyzwania :

Jak zrobić dobre zdjęcie ożywionego dzieła przeczytacie w tekście "Dobre zdjęcie" Alicji Szulc, ktróra napisała go specjalnie dla Was!

A oto kilka przydatnych linków ze zbiorami muzeów dostępnymi on-line

1. Muzeum Narodowe w Warszawie

2. Muzeum Narodowe w Krakowie

3. Muzeum Narodowe w Gdańsku

4. The MET - Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

5. Google Art Project - wspaniała inicjatywa Google i angielskiej Galerii Tate, zbiory muzealne dostępne on-line, 1061 pozycji 486 artystów z kilkunastu muzeów z całego świata!

 

Fot: Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

 

Skontaktuj się z autorem