zamknij

Dzień Ziemi

0

Drogie Liderki, drodzy Liderzy,

Tak tak, to już dziś. Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. To ten dzień kiedy wszyscy wychodzą do lasu posprzątać to co pozostawili tam niektórzy. Tacy co to myślą, ze butelki, plastik i inne gadżety rozkładają się naturalnie, w mgnieniu oka. Jak wiemy doskonale wcale tak nie jest i czasem trzeba posprzątać. Po prostu.

Zachęcam Was tym razem do podjęcia wyzwania jeśli i Wy czujecie, ze to ma sens. A musicie wiedzieć, ze jestem przekonana, ze duża część z Was tak właśnie czuje. Fajnie byłoby gdyby Dzień Ziemi był obchodzony codziennie.

W myśl zasady, ze najbardziej efektywne są małe gesty, niewymagające od nas dużego wysiłku proponuję działania, które każdy z Was może robić codziennie, bo np. czy wiedzieliście, że ładowarka do telefonu czy komputera nie wyjęta z gniazdka po naładowaniu sprzętu dalej czerpie prąd? Albo czy wiedzieliście, ze wymiana żarówek na energooszczędne lub ledowe zmniejsza pobór prądu (który w Polsce niestety pozyskiwany jest z węgla ☹) lub też czy wiecie, że myjąc ręce wcale nie trzeba używać ciepłej wody (tak tak, to tylko nasz komfort)? Bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia są zmywane dzięki używaniu mydła. Temperatura wody nie ma znaczenia. Różnicę robi fakt, ze wodę trzeba podgrzać, a to już znacząco wpływa na zużycie energii.

A teraz pomyślcie ile może się zmienić jeśli każdy człowiek na ziemi zacznie zmieniać swoje nawyki, np. przestanie kupować produkty opakowane dwu lub czasem trzykrotnie (kosmetyki?). Jest oczywiście wiele sposobów na mini działania ekologiczne. Ja bardzo lubię zastąpić jazdę samochodem rowerem lub transportem miejskim. Jakie Wy macie sposoby? Napiszcie o tym w swoich relacjach z wyzwania.

Tymczasem proponuję Wam działanie w plenerze (zdecydowanie bardziej bezpieczne w pandemii) i wyjście z grupą chętnych osób na posprzątanie jakiegoś odcinka niedaleko Waszej Pracowni, albo też parku lub okolicznego lasu. Możecie to połączyć, tak jak PO w Gubinie, ze zorganizowaniem gry terenowej lub na orientację. Na punktach kontrolnych możecie dać zadania dotyczące ekologii (ciekawe co pamiętacie jeszcze z wyzwania wodnego?) albo historii Waszej miejscowości. Tematyka gry jest oczywiście dowolna. Sam mini spacer z workiem na śmieci z zbieraniem tego co napotkacie na drodze też może być fajnym ćwiczeniem fizycznym dla kręgosłupów zasiedziałych przed komputerami 😉

Rodzice i dzieci sprzątają śmieci! 😊 

 

Kryteria oceny relacji:

- ilość uzbieranych śmieci 😊

- ilość zaangażowanych osób

- kreatywność działań

 

Fot. Photo by NASA on Unsplash  

 

Skontaktuj się z autorem