zamknij

Recyklingujemy!

0

Nowe doniczki? Biżuteria? A może miejsce na pracowniane różności? Pomyślcie czego Wam potrzeba! I w ramach tego wyzwania zrobicie to, korzystając z materiałów, które już macie. 

 

Codziennie wyrzucamy bardzo dużo rzeczy, tym samym produkujemy ogromne ilości śmieci, których nie da się zrecyklingować lub takie, które rozkładają się długo. Jednocześnie otacza nas masa reklam zachęcających do posiadania nowych rzeczy, nierzadko się zdarza, że to właśnie oni kreują potrzebę kupowania kolejnych rozmaitości, a my jej ulegamy. Tym wyzwaniem chcę Was zachęcić do refleksji na ten temat.  

 

Na czym polega wyzwanie? 

Przeprowadźcie zajęcia, na których z rzeczy, które już macie czy “produkujecie” (np. rolki po papierze toaletowym) wykonacie coś co Wam jest potrzebne, czego będziecie używać. 

 

Ważne aby:

  • korzystać z rzeczy, które macie, czyli nie produkować dodatkowych “śmieci” aby wykonać to wyzwanie;
  • pomyśleć o tym co jest potrzebne. Nie chciałabym, abyście wykonali coś, co potem będzie nieużywane;
  • porozmawiać na temat produkcji śmieci i możliwości użycia ich w innym celu z osobami uczestniczącymi w zajęciach. 

 

Sami decydujecie do kogo będą skierowane warsztaty i co będziecie robić. Kilka inspiracji ode mnie:

 

Uwaga, uwaga! Pracownia, która zwycięży w tym wyzwaniu otrzyma tabliczkę z neonowym napisem Pracownia Orange! Tabliczka powstała na potrzeby Fundacji Orange, a teraz dostanie "drugie życie"

 

Wyzwania trwa do 9 marca 2020 do 23.59. Wyzwanie przedłużone do 19 kwietnia z powodu kwarantanny. Jeśli trzeba będzie, to jeszcze je wydłużę :)


Warunki nie pozwoli wznowić wyzwania, tak aby je dokończyć wspólnie w Pracowni. Więc do końca maja macie czas na dokończenie wyzwania w takiej formie na jaką Wam warunki pozwalają. Można robić sesje samodzielnie w domu :). 

Ostatnie przedłużenie do 12.06.2020.

 

W relacji opiszcie przebieg zajęć, czyli kto uczestniczył, co robiliście, jakich materiałów wykorzystaliście.

Przy rozstrzyganiu wyzwania będzie brane pod uwagę:

  • zgodność tematyki zajęć z poleceniem 
  • jakość zajęć
  • frekwencja
  • kreatywność

 

Zdradzę Wam, że jest to przygotowanie do kolejnego wyzwania, które będzie w podobnym obszarze tematycznym, ale trochę trudniejsze. Stay tuned :D

 

P.S. Dla mnie to bardzo ważny temat. Codziennie zwracam uwagę na to, ile śmieci produkuję i zastanawiam się jak je ograniczyć. W swoim życiu wprowadziłam kilka zmian, aby zostawić po sobie jak najmniejszy ślad węglowy, między innymi mam cztery woreczki, z którymi chodzę na zakupy, aby za każdym razem nie brać nowej torebki na chleb czy owoce. Korzystam z płynów do zmywania korzystnych środowisku i myjki z włókien konopnych. Piję kranówkę z butelki z filtrem, chodzę z torebkę wykonaną z resztek materiałów i plecakiem, który powstał z recyklingu butelek PET. I praktycznie nie kupuje nowych ubrań i mam postanowienie, aby ograniczyć kupowanie nowych rzeczy :)

 

Skontaktuj się z autorem