zamknij

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 - warsztaty „Bez Nienawiści”

0

Zjawisko nienawistnych słów, niczym nieusprawiedliwionego hejtu, jest coraz bardziej powszechne, jak również krzywdzi coraz więcej niewinnych ludzi. Dlatego tak ważne są akcje informacyjne, które mogłyby uświadomić problem i pomóc osobom pokrzywdzonym. Jednak żadne akcje nie będą skuteczne, jeśli wraz z nimi nie nastąpi wzrost odpowiedzialności za słowo mówione i pisane, także to zamieszczane na portalach internetowych. Aby zrozumieć mechanizm rozprzestrzeniania się mowy nienawiści, uczestnicy m.in. wezmą udział w ćwiczeniu, które polegało będzie na zaaranżowaniu fikcyjnego forum internetowego. Warsztaty pozwolą na omówienie uprzedzeń i mowy nienawiści wobec pewnych grup, rozważyć różnice między interakcją w Sieci i poza nią, określić wytyczne interakcji w Sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

 

Skontaktuj się z autorem