zamknij

Wielka wygrana I Miejsce w konkursie "Nasza miejscowość 2050"

0

 

Wielki sukces podopiecznych Ośrodka Kultury w Rytlu!

 

Dziewczyny z grupy teatralnej pn.: ”Siła w Nas” w składzie: Julia Leszczyńska, Anna Łangowska i Dorota Brzezinska z opiekunem grupy p. Joanną Czerniejewską zdobyły PIERWSZE MIEJSCE w konkursie organizowanym przez Fundację Orange w ramach programu „Pracownie Orange”. Tematem konkursu była wizja tego, jak będzie wyglądała przyszłość mieszkańca naszej miejscowości w 2050 roku. Laureatki nagrały filmik, chociaż możliwości co do wyboru techniki były olbrzymie. W sposób nie sztampowy, lecz z humorem przedstawiły w nim wizję przyszłości Ryla. Komisji oceniającej bardzo spodobała się nasza praca, klasyfikując nas tym samym na PIERWSZYM MIEJSCU. Nagrodą za to zaszczytne miejsce będzie wizyta i spotkanie z mieszkańcami Rytla znanej aktorki Anny Guzik.

 

Dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Kowalewskiej-Remisz, koordynatorowi Pracowni Orange za zgłoszenie nas do konkursu, motywację i wsparcie.

 

Laureatkom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wielkie podziękowania kierujemy również do Fundacji Orange, która otwiera przed nami wiele możliwości i wspiera naszą działalność kulturalną, bo jak to powiedział wicepremier i minister kultury Profesor Piotr Gliński: „W kulturę opłaca się inwestować, bo to przynosi ogromne zyski. Kultura jest podstawą rozwoju w sensie świadomościowym, budowy postaw kreatywnych, ale także w sensie wiedzy, jaką przynosi o świecie”.

 

Pracownia Orange w Rytlu wśród zwycięzców konkursu
„Nasza miejscowość 2050”.

Zakończył się Tydzień Pracowni Orange – wydarzenie obchodzone przez Pracownie Orange w całej Polsce. Lokalnym Imprezom towarzyszył konkurs. Jego laureaci to ci, którzy najciekawiej zaprezentowali swoją miejscowość w 2050. Jedna z nagród ufundowanych przez Fundację Orange trafi do Pracowni w Rytlu.

Tegoroczna edycja Tygodnia Pracowni Orange pod hasłem „Zajrzyj do przyszłości” wzbudziła duże zainteresowanie wśród codziennych bywalców Pracowni. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję snuć wizje o przyszłości, zwracając uwagę na to, co jest dla nich lokalnie najważniejsze. Mieli także do dyspozycji inne atrakcje, wśród których poza tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi i okołoświątecznymi aktywnościami, mogli uczestniczyć w otwartych warsztatach. Zdobywali praktyczne umiejętności z grafiki komputerowej czy kodowania z płytką micro:bit. Nie zabrakło także radosnych teatrzyków, szalonych tańców oraz pisania wierszy przy wspólnym udziale młodzieży i seniorów. Pracownie Orange po raz kolejny pokazały, że uczestnicy nie tylko lubią technologie, ale także potrafią z niej korzystać. Jest to szczególnie ważne dla Organizatora – Fundacji Orange, która tworzy i wspiera pracownie, by wzmacniać cyfrowe kompetencje wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast.

Pracownia w Rytlu laureatem konkursu „Nasza miejscowość 2050”

Jednym z głównych wyzwań Tygodnia Pracowni Orange w tym roku był konkurs „Nasza miejscowość 2050”, który polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: „Jaka przyszłość czeka mieszkańca Waszej miejscowości w 2050 roku?”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi lokalnych społeczności na zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym świecie: zarówno pod kątem rozwoju nowoczesnych technologii, jak i zmian środowiskowych. Zachętą do uczestnictwa były natomiast atrakcyjne nagrody: spotkanie z aktorką Anią Guzik, pisarzem Grzegorzem Kasdepke, robot edukacyjny Photon czy lekcja o kosmosie z wykorzystaniem technologii VR. Liderzy Pracowni wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowali prace, w postaci rysunków, prezentacji i filmów. Każdą wyróżniał indywidualny zamysł i styl. Jury oceniając zgłoszenia nie miało łatwego zadania. W trakcie wybierania zwycięzców kierowało się trafnością obserwacji, nowoczesną forma przekazu oraz odniesieniem do lokalnej tradycji. Spośród ostatecznie wybranej piątki laureatów można wyróżnić lokalną Pracownię Orange w Rytlu prowadzoną na co dzień przez Małgorzatę Kowalewską- Remisz.

- Otwarcie Pracowni Orange w Rytlu umożliwiło nam rozwój na wielu płaszczyznach. Dzięki temu mogliśmy stworzyć amatorski teatr, nagrywać wspólnie filmy i montować je później na sprzęcie podarowanym przez Fundacje Orange. Wygrana w konkursie i spotkanie z Panią Anną Guzik będzie niezwykłym wydarzeniem, o którym marzą zarówno nasi młodzi aktorzy, jak i seniorzy oglądający na co dzień Panią Annę w telewizji. Jesteśmy bardzo szczęśliwi! - mówi Małgorzata Kowalewska- Remisz, Liderka zwycięskiej Pracowni w Rytlu.

 

Pracownie Orange to multimedialne świetlice dla lokalnych społeczności. Każda z nich została wyposażona w sprzęt multimedialny: komputery z darmowym dostępem do internetu, konsolę do gier oraz telewizory LCD. Od początku trwania programu powstało już 100 takich świetlic. W Pracowniach organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, zajęcia – zawsze bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych.

Więcej informacji o pracowniach oraz ich pełna lista znajdują się na stronie https://pracownieorange.pl/

Skontaktuj się z autorem