zamknij

#jestnaswięcej w Zakrzówku

0

#jestnaswiecej w Zakrzówku: happening przeciwko hejtowi w sieci!

 

6 grudnia w Zakrzówku mieszkańcy Gminy Zakrzówek mogli wziąć udział w wyjątkowym happeningu, który odbył się pod hasłem #jestnaswiecej.

Wydarzenie to miało miejsce w centrum miejscowości na placu przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W przygotowaniach do happeningu wzięli udział dzieci i młodzież z Świetlicy PCK w Zespole Szkół w Zakrzówku, którzy w dn. 2-5 grudnia przygotowywali transparenty i tabliczki z hasłami przeciwko hejtowi w sieci. Przed przystąpieniem do wykonywania transparentów opiekun świetlicy przeprowadził krótką prelekcję dotyczącą hejtu w sieci.

6 grudnia wychowankowie świetlicy wraz z transparentami oraz z pomarańczową 6 metrową sznurówką przeszli ze szkoły do centrum ulicami Zakrzówka. Ponadto uczestnicy przemarszu mieli na sobie pomarańczowe sznurówki. Na placu czekała już przygotowana wcześniej plansza dotycząca walki z hejtem i instaramka do robienia zdjęć. Mikołaj z wraz z dwoma mikołajkami miał kosze z pomarańczowymi sznurówkami i słodkościami, które były rozdawane przechodniom. Wręczali oni również symboliczne rózgi z cukierkami.

 W  akcji w centrum wzięli również udział m.in. seniorzy z Klubu Seniora działającego w Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku, władze Gminy (pan wójt, pani sekretarz), Pracownicy Gminego Domu Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Gminy w Zakrzówku. Dzieci i młodzież ze świetlicy PCK otrzymała podczas happeningu ulotki dotyczące hejtu i sposobów radzenia sobie z nim.

Mimo, iż było bardzo zimno i mroźno było nas wiele i było bardzo głośno. Dzieciaki wykrzykiwały ułożone przez siebie hasła przeciwko hejtowi i oczywiście główne hasło happeningu, czyli „Jest nas więcej!”.  Każdy mógł też zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem przy antyhejtowej instaramce. 

Tego samego dnia odbyło się również wręczenie stypendiów Wójta Gminy Zakrzówek. Została wtedy wygłoszona prelekcja dotycząca zagadnienia hejtu w sieci. Pomarańczowa gigantyczna sznurówka oraz transparenty i tabliczki były umieszczone w sali gdzie odbywało się to wydarzenie. Gościem specjalnym obydwu części akcji był św. Mikołaj, który wręczał pomarańczowe sznurówki pod hasłem „Grzeczne dzieci nie hejtują w sieci!”

O happeningu  informowaliśmy na bieżąco poprzez plakaty umieszczone w naszej gminie oraz  na stronie internetowej GDK i profilu na fb. Do włączenia się w akcję zostali zaproszeni: władze lokalne, Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły i przedszkola oraz cała lokalna społeczność.

Aby nasza akcja nie była jednorazowym wydarzeniem i miała jak najszerszy zasięg planujemy przeprowadzić zajęcia dotyczące hejtu w szkołach z terenu naszej gminy oraz w świetlicy PCK. Pomarańczowa gigantyczna sznurówka będzie pojawiała się w szkołach z terenu Gminy Zakrzówek i będzie umieszczana w centralnych ich punktach.

Ponadto opracowaliśmy artykuł dotyczący happeningu do lokalnej gazety „Wieści Zakrzowieckie”. Pod artykułem umieszczona zostanie też krótka notka dotycząca hejtu i jak można sobie  z nim radzić.

Skontaktuj się z autorem