zamknij

Mieszkańcy Gubina pokazali, że jest ich więcej!

0

W Mikołajki na Wyspie Teatralnej mieszkańcy Gubina wzięli udział w wyjątkowym happeningu, który odbył się pod hasłem #jestnaswiecej. Zorganizowała go lokalna Pracownia Orange wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na najciekawszą inicjatywę promującą walkę z hejtem w sieci.

Do wyzwania rzuconego przez Fundację Orange przystąpiły Pracownie z całej Polski. Ich zadaniem było opracowanie pomysłu na lokalną akcję lub happening zwracający uwagę na walkę z hejtem w Internecie z wykorzystaniem symbolu akcji – wielkiej pomarańczowej sznurówki. W efekcie wyróżniono 13 placówek, które przy wsparciu Fundacji Orange zorganizowały w swoich miejscowościach zaplanowane wydarzenia.

Łańcuch ludzi w Gubinie

Mikołajkowy happening przyciągnął wielu mieszkańców Gubina i okolic. Organizatorzy zaplanowali m.in. połączenie ich pomarańczowymi sznurówkami tak, aby wszyscy mogli wspólnie utworzyć długi łańcuch ludzi (human chain). Zwieńczeniem akcji było zawieszenie dużej sznurówki na moście pomiędzy Gubinem a jego zachodnim sąsiadem. Było też wiele wesołych niespodzianek, o które zadbali Ola Rodak, Natalia Roman, Mateusz Buchal i inni młodzi ludzie związani z gubińską Pracownią.

–  Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji podczas wydarzenia. Do wspólnej walki przeciwko hejtowi dołączyło się wielu mieszkańców polskiej części Gubina, jak i niemieckiej. Pojawili się harcerze, członkowie placówek oświatowych i organizacji pozarządowych – w takim gronie czuliśmy się związani nie tylko sznurówkami. Atmosfera była wspaniała, a na sam koniec wielką pomarańczową sznurówkę przywiązaliśmy do mostu granicznego. Pokazaliśmy, że #jestnaswiecej przeciwko hejtowi! – mówi Daria Raszyk, liderka lokalnej Pracowni Orange.

Przeciwko hejtowi w sieci

Pracownie Orange to program społeczny Fundacji Orange, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań.

– W akcji #jestnaswiecej chcieliśmy pokazać, że Internet może być przyjaznym miejscem dla wszystkich użytkowników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dlatego uczymy, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak reagować na to zjawisko, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. – Zależy nam na integracji lokalnych społeczności, stąd cieszą nas zaangażowanie i kreatywność, z jaką Pracownie przystąpiły do naszego wyzwania. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, które wspólnie zrealizowaliśmy – podsumowuje.

 

HM&MG

Skontaktuj się z autorem