zamknij

Metalomania - sztuka recyklingu

0

Dodano: 2022-01-26

Projekt "Metalomania" to innowacyjne działania, mające na celu rozwój wiedzy mieszkańców gminy Niedrzwica Duża w zakresie ekologii poprzez organizację warsztatów z kreatywnego recyklingu. Jest to także projekt międzypokoleniowy oraz wykorzystujący nowe technologie.

Warsztaty oparte będą o zasady działania DIY, czyli "zrób to sam". Uczestnicy podzielenie zostaną na dwie grupy (młodzież oraz rodzice z dziećmi). Pod okiem instruktora stworzą małe dzieła sztuki z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Każdy z uczestników sam zadecyduje jaki przedmiot codziennego użytku stworzy (może to być ramka, biżuteria, wieszak na ubrania, stojak na kwiaty itp.). Wyjątkowość tych prac polegać będzie na tym, że każdy z elementów tworzonego dzieła będzie pochodziłz recyklingu.

Warsztaty podzielone są na trzy etapy:

- wizyta na złomowisku i w lesie - wspólnie z instruktorem cała grupa wybierze się na pobliski skup złomu, gdzie poszukiwać będą elementów, z których stworzą swoje prace; dodatkowo uczestnicy wybiorą się do lasu, gdzie poszukując elementów do swoich prac sprzątną też znalezione śmieci;

- tworzenie projektu w programie 3D - uczestnicy pod okiem instruktora zaprojektują swoje prace w programie Tinkercard, a następnie wydrukują je na drukarce 3D z biodegradowalnego filamentu drewnianego lub metalowego;

- wykonanie prac - na podstawie przygotowanych projektów uczestnicy stworzą przedmioty codziennego użytku; będą to warsztaty pobudzające kreatywność uczestników poprzez wykorzystywanie jak najmniejszej ilości narzędzi.

Instruktorem będzie Krzysztof Karczmarczyk, twórca i właściciel pracowni BMTL Scrap Cure, który swoją działalność opisuje w ten sposób:

Proces tworzenia nigdy nie przebiega tak samo. Jedyny wspólny mianownik to pozyskiwanie jak największej liczby materiałów pochodzących z recyklingu. Z uwagi na postępujący konsumpcjonizm jestem w stanie zebrać nawet sto procent potrzebnych surowców odwiedzając składy selektywnej zbiórki odpadów. Zdarza się niestety coraz częściej, że trafiam na takie znaleziska w lesie czy na plaży. Zwykle koncepcja pojawia się już na etapie gromadzenia materiałów. Czasami mam temat narzucony z góry. Posiłkuję się wtedy często żmudnie gromadzonymi przez lata zapasami. W kolejnym etapie pozwalam eksplodować mojej kreatywności. Łączę niepasujące ze sobą materiały w sobie tylko znany sposób.

Na zakończenie projektu zorganizujemy wernisaż wystawy prac powstałych podczas warsztatów; będzie to kolejna okazja do integracji międzypokoleniowej oraz promocji ekologii, sztuki oraz działań DIY.

Skontaktuj się z autorem