zamknij

Bycie bardziej eko, zero waste – od czego zacząć?

0

Dodano: 2021-08-22

Zero waste, czyli styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Stajemy się bardziej świadomymi konsumentami, chcemy żyć zdrowiej i lepiej dbać o naszą planetę. Jak to zrobić? Gdzie szukać wiedzy i inspiracji do bycia bardziej eko, zero waste? 

Poniżej przedstawiam zestawienie, które może stanowić pomoc w zdobyciu odpowiedniej wiedzy i rozpoczęciu przygody z zero waste!

1. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste (https://zero-waste.pl/baza-wiedzy/)
Na stronę stowarzyszenia warto zwrócić uwagę chociażby ze względu na zawartą tam bazę wiedzy, dzięki której dowiecie się m.in., czym jest zero waste, dlaczego warto kompostować, a także poznacie przepisy na kosmetyki i domowe detergenty.

2. Ograniczam się (https://www.ograniczamsie.com/)
Na blogu Kasi Wągrowskiej znajdziecie mnóstwo porad i wpisów poświęconych nie tylko zero waste, ale też zdrowemu odżywianiu, ekonomii współdzielenia czy domowej roboty kosmetykom. Warto również sięgnąć po jej książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat zero waste.

3. Sylwia Majcher (https://sylwiamajcher.pl/)
Na stronie tej edukatorki ekologicznej i autorki książek (np. „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”) znajdziecie wpisy poświęcone np. niemarnowaniu jedzenia, ekologii czy porady zero waste.

4. Na nowo śmieci (https://www.nanowosmieci.pl/) 
To blog Julii Wizowskiej, czyli dziewczyny od… śmieci. Z jej strony dowiecie się, w jaki sposób ograniczać, segregować czy przerabiać (pomogą Wam w tym upcyklingowe tutoriale) odpady. Julia jest też autorką książki „Nie śmieci”, z której dowiecie się, co się dzieje ze śmieciami po ich wyrzuceniu do kosza, oraz podcastu „Co w tym koszu”.

5. Czytamy etykiety (https://czytamyetykiety.pl/)
To serwis idealny dla osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz zakupowe. Znajdziecie w nim katalog składników, producentów oraz produktów spożywczych i kosmetycznych, które są analizowane, oceniane i porównywane przez Agnieszkę Pocztarską i jej zespół.

6. Mama chemik (http://mamachemik.pl)
Sylwia Panek nauczy Was, jak sprzątać zdrowo i ekologicznie! Na swoim blogu pisze o… chemii wokół nas: o tym, czego należy unikać, jakich substancji można bez obaw używać oraz jak tworzyć zdrowy dom, stając się coraz bardziej świadomym konsumentem.

Zdobytą wiedzę możecie wykorzystać m.in. poprzez:

  • organizację warsztatów, których motywem przewodnim będzie np. tworzenie naturalnych kosmetyków lub środków do czyszczenia, kuchnia zero waste czy upcykling;
  • organizację w przestrzeni pracowni wymiennika, czyli miejsca (posłużyć może np. wolny regał), w którym będzie można zostawić niepotrzebną rzecz, a w zamian wziąć inną, przydatną;
  • założenie dla Waszej miejscowości czy gminy grupy na Facebooku, za pośrednictwem której będzie można oddać lub wymienić zbędne rzeczy.

Autorka teksu: Monika Czapka

Skontaktuj się z autorem