zamknij

7. gotowców, które ułatwią pracę

0

Dodano: 2019-05-16

W internecie jest wiele gotowych już materiałów, które mogą być dla Was pomocne przy codziennych pracach, organizacji warsztatów, zajęć czy prowadzeniu drużyny wolontariuszy. W tym artykule podsyłam Wam kilka, które moim zdaniem są uniwersalne i każdy/każda z Was znajdzie coś dla siebie.

1. Mega materiały o edukacji cyfrowej 

Niezastąpiona baza wiedzy programu MegaMisja prowadzonego przez Fundację Orange. Znajdziecie tam kilkadziesiąt gotowych scenariuszy na kreatywną pracę z młodzieżą. Dużą wartością jest to, że autorami materiałów są nie tylko eksperci, a również uczestnicy programu MegaMisja. Wszystkie inspiracje w bazie dotyczą naszego ulubionego tematu, czyli edukacji cyfrowej.

 

2. Pracujemy metodą design thinking 

Publikacja Design Thinking wydana przez Fundację Szkoła z Klasą została opublikowana z myślą o nauczycielach.

Co jest w niej wartościowego?

  • Opisano dokładnie proces design thinking do wdrożenia w sytuacji szkolnej;

  • znajdują się w niej praktyczne porady i wskazówki dla wszystkich edukatorów;

  • bardzo klarowne opisy poszczególnych kroków procesu, co może uporządkować Waszą wiedzę, którą zdobyliście wcześniej na warsztatach z design thinking;

  • została napisana z myślą o osobach, które wcześniej nie miały styczności z design thinking — np. na początku jest słowniczek potrzebnych pojęć.

 

3. Gry, które uczą 

Na jesień zeszłego roku odbyło się genialne wydarzenie w Warszawie, w znanej Wam już Przestrzeń from Facebook — Forum Aplikacji Mobilnych. Było to spotkanie praktyków, aby wymienić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu projektowania aplikacji mobilnych oraz wykorzystywania ich w edukacji, kulturze, czy społeczeństwie obywatelskim. W trakcie Forum wzięłam udział w podobnych zajęciach do tych, o których często piszecie w aktualnościach na platformie. Pod koniec publikacji znajduje się lista i opisy aplikacji, które mogą się Wam przydać, a nie koniecznie słyszeliście o nich wcześniej.

(Na 3. stronie znajduje się zdjęcie wchodzących osób, ta na końcu dziewczyna w lokach, szarym płaszczu i z kulami to ja!)

 

4. Czytamy w Pracowniach! 

W niektórych Pracowniach odbywają się regularne spotkania czytelnicze, w innych są organizowane od czasu do czasu. A może jest Pracownia, w której jeszcze takich zajęć nie było? Niezależnie, który opis dotyczy Was, to te scenariusze to gotowe pomysły do zrealizowania. W publikacjach znajdziecie:

  • informacje krok po kroku jak założyć stały klub czytelniczy;

  • wskazówki jak efektywnie prowadzić działania klubu czytelniczego,

  • pomysły i porady jak zorganizować akcję czytelniczą w Waszej miejscowości;

  • gotowe scenariusze zajęć czytelniczych skupione wokół konkretnych zagadnień.  

Publikacje powstały w ramach programu PoczytajMY prowadzonego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

5. Pracujmy ze społecznością lokalną! 

Biblioteki i Pracownie Orange mają coraz więcej wspólnych cech. Przede wszystkim, przy sprawnych liderach, stają się miejscami aktywności społecznej. Serwis www.biblioteki.org skupia inspirujące i gotowe do wykorzystania materiały do pracy ze społecznościami lokalnymi. Jest to bardzo szeroki temat, dlatego znajdziecie tam różnorodne pomysły do zrealizowania. Wiele z nich dotyczy “naszych” tematów — bezpiecznego internetu, programowania, a inne tego, jak budować zaufanie i współpracę w grupie. Nie mam wątpliwości, że dzięki gotowym receptom łatwiej przeprowadzicie nowe działania.

 

6. Grywalizujemy Pracownie

Ta publikacja to praktyczny poradnik, który przeprowadza przez pełen proces projektowania grywalizacji. Jego autorem jest Jacek Siadkowski, prezes Fundacji Gerere. Jest to pigułka wiedzy, którą na co dzień wykorzystujemy w pracy w Gerere. Dodatkowym jej atutem jest druga część publikacji — case study. Jednym z opisanych przykładów, to grywalizacja w Pracowniach Orange. Możecie z pierwszej ręki, dowiedzieć się, po co ta platforma, dlaczego dostajecie różne punkty i co kiedyś było można robić na platformie! A po lekturze, czekam na Wasze plany grywalizacji :).

 

7. Uczmy się od siebie 

Pamiętajmy, że u nas też jest sporo materiałów. W naszej bazie inspiracji znalazło się już kilkaset Waszych pomysłów na zrealizowanie dużego projektu, jak i przeprowadzenie warsztatu. Tworzymy ją wszyscy, dla nas wszystkich. Warto do niej zaglądać na bieżąco, aby czerpać od innych, a jak coś sami robimy, co spełnia kryteria dodania wpisu, to koniecznie go dodajmy!Zdjęcie na stronie głównej: Photo by Blair Fraser on UnsplashSkontaktuj się z autorem