zamknij

Świetne warsztaty dla dzieci i rodziców! "DOMOWY. RODZINNE HISTORIE O SŁOWACH"

0

Dodano: 2018-07-30

Zachęcamy do przygotowania warsztatów językowo-plastycznych w Waszych Pracowniach. 

 

Warsztaty zostały przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 4-8 lat i rodzicach, którzy na co dzień towarzyszą im w rozwoju mowy i z zaciekawieniem obserwują, jak dzieci tworzą język. Zajęcia zbudowane są z dwóch części. Na pierwszą składają się zabawy (gry słowne) i czytanie tekstów literackich, które są okazją do odkrywania znaczenia słów, pobudzania wyobraźni, dodatkowo zachęcają do tworzenia słownika domowego, rodzinnego archiwum słów. Druga zaś to warsztaty plastyczne, które mają na celu spisanie i utrwalenie w formie obrazkowej rodzinnych słówek, powiedzonek, a także dziecięcych neologizmów.

Po więcej informacji i bazy inspiracji odsyłam do gotowego świetnego scenariusza przygotowanego przez CEO: https://domowy.ceo.org.pl/scenariusz

 

Efekt

Cele warsztatu: - uczestnicy gromadzą rodzinne zwroty i wyrażenia, tworząc słownik domowy; - uczestnicy poznają funkcję języka, jako narzędzia komunikacji; - uczestnicy odkrywają twórcze możliwości mowy podczas zabaw ze słowami; - uczestnicy potrafią nadać własne znaczenie wyrazom słowotwórczym, sugerując się ich nazwą i brzmieniem; - uczestnicy potrafią wyrazić rysunkiem znaczenie słowa.

Czas realizacji

2 godziny

Czego potrzebujesz?

Materiały: wydruk załączników nr 1 (napis SŁOWNIK DOMOWY), nr 2 (KARTY Z ILUSTRACJAMI), nr 3 (KARTY Z HASŁAMI), nr 4 (hasło do strony tytułowej SŁOWNIKA DOMOWEGO), nr 5 (dziecięce słowotwory), przygotuj kostki dydaktyczne „Wynalazki słowne” (instrukcja), książka Jak przekręcać i przeklinać (Michał Rusinek, Znak), książka Aciumpa (Catarina Sobral, Wydawnictwo Dwie Siostry), prezentacja multimedialna z ilustracjami z wyżej wymienionych książek, złożony w harmonijkę arkusz papieru dla każdego uczestnika, który posłuży do stworzenia słownika, kredki, mazaki, kleje, papiery kolorowe, pastele olejne, nożyczki, kartki z bloku technicznego A4 dla każdego dziecka i wszelkie dostępne materiały plastyczne.

Skontaktuj się z autorem