zamknij

Pieróg gryczany

0

Dodano: 2018-04-13

W dawniejszych czasach niemal w każdym gospodarstwie w regionie uprawiano grykę, z której we własnym zakresie można było uzyskać kaszę używaną na pierogi pieczone w piecu, pierożki gotowane oraz kaszę okraszoną masłem lub podawaną z mlekiem albo miodem. Pierogi gryczane od najdawniejszych czasów pieczone były
w piecu na Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz na większe uroczystości rodzinne, takie jak: wesela, chrzciny i stypy.
Były smaczne, łatwe do podzielenia i niedrogie, a większość ich składników pochodziła z własnych gospodarstw.
Poniżej podajemy przepis na pieroga z kaszy gryczanej, który jest pieczony przez nasze gospodynie z Rzeczycy Ziemiańskiej.

 


NADZIENIE
1 kg białego sera
1/2 kg kaszy gryczanej
2 łyżki miodu
1 łyżka kaszy manny
3 jaja
1 żółtko
1 masło
śmietana
sól
cukier
mięta

CIASTO
4 szklanki mąki
2 jaja
7 dag drożdży
1/2 margaryny
sól
cukier
mleko

 

SPOSÓB WYKONANIA
Kaszę gryczaną ugotować na mleku lub wodzie - na sypko, dodając sól do smaku. Do ciepłej kaszy włożyć masło wcześniej wyjęte z lodówki, dodać biały ser, jaja, śmietanę, rozdrobnioną miętę oraz kaszę mannę. Dodać miód lub cukier do smaku.

Na stolnicę wysypać mąkę, dodać drożdże rozpuszczone w cukrze (1 łyżka) lub w mleku. Dodać pozostałe składniki. Zagnieść ciasto i podzielić na dwie części - większą i mniejszą. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Rozwałkować większą część ciasta, ułożyć na blasze i wyłożyć nadzienie. Rozwałkować mnieszą część ciasta i przykryć nią nadzienie. Zawinąć brzegi dolnej części ciasta do góry, by farsz nie wyciekł podczas pieczenia. Posmarować górną część ciasta jajkiem i ponakłuwać widelcem w kilku miejscach. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni i piec około 1 godzinę, aż ciasto się zarumieni. Po wyjęciu pieroga z piekarnika, wyłożyć go na deskę górnę częścią do dołu, by wierzchnia warstwa ciasta nie odchodziła od nadzienia.

Smacznego!

 

 

Ten pieróg można zrobić również z kaszy jaglanej albo kaszy gryczanej wymieszanej z ryżem.

 

Skontaktuj się z autorem