zamknij

Spotkania przy patchworku

0

Dodano: 2018-02-23

A może by tak zorganizować w Pracowni cykliczne spotkania przy robieniu patchworków... Wieczory są jeszcze długie można w kilka osób usiąść tak przy herbacie i szyciu...

Więc na początek może parę słów co to wogóle patchwork i skad on się wział :) 

"Patchwork (wym. paczłork) można przetłumaczyć jako 'składanie z kawałków'. U nas nazwa ta przyjęła się głównie dla narzut i kap uszytych z kawałków różnokolorowych tkanin i następnie przepikowanych. Tą samą techniką można wykonać pledy, kołderki dla dzieci, poduszki, bieżniki, serwety, maty ma stół, rękawice kuchenne, łapki do garnków, makatki na ścianę, torby, kurtki, itd.

Patchwork składa się z trzech warstw:
- top, czyli wierzch, to układanka z kawałków tkanin zszytych w określony wzór
- wypełnienie nadające patchworkowi miękkości i objętości
- spód, czyli zazwyczaj jedna tkanina w kolorze neutralnym lub dopasowanym do wierzchu
Całość jest przepikowana i obszyta lamówką dla estetycznego wykończenia."

(żródło:http://abcpatchworku.pl/co-to-jest-patchwork)

 

A wziął się on z czasów kiedy nic sie nie wyrzucało i nic nie mogło się zmarnować. Nie kupowało się wciąż nowych rzeczy tylko naprawiało stare. Niekiedy robiąc dosłownie coś z niczego.

Zatem patchwork był kiedyś poprostu produktem ubóstwa. Dla ludzi którzy nie wiele posiadali nic nie mogło się zmarnować, a więc każdy najmniejszy ścinek i resztka były wykorzystywane do cerowania ubrań i pościeli. Na dziury i rozdarcia naszywano łaty o najdziwniejszych kształtach. Ze znoszonej odzieży wycinano dobre fragmenty i naszywano je na mocniejszą tkaninę, wziętą np. ze starego worka na mąkę. 

Niektóre takie praktyczne wyroby zawędrowały następnie do bogatszych domów. Z niemodnych już sukien i kreacji balowych czy z niepotrzebnych ubranek dziecięcych wycinano cenne kawałki materiałów np. jedwabiu, brokatu i welwetu a także wstążki i koronki. Po przyfastrygowaniu wybranych kawałków materiału do kanwy zszywano je pięknymi ściegami stosując często ozdobne nici. Potem następowało właściwe zdobienie – naszywano guziki, kokardki, koraliki itp. W ten sposób powstawały kapy, narzuty, bieżniki, poduszki, osłonki na imbryki do herbaty...

Z czasem rozwój technlogi pozwolił na szycia patchworków za pomocą maszyn do szycia.

Patchwork osiągnął szczególną popularność w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Od tego czasu sztuka patchworku poszła zdecydowanie naprzód.

Istnieje też kilka stylów wykonywania patchworków.

U nas patchwork jest chyba jedną z najmniej znanych technik rękodzieła, a przecież tak bardzo piękną i kolorową, więc może warto się z nią zmierzyć i spróbowć ? Co wy na to?

Skontaktuj się z autorem