zamknij

Dobre zdjęcie

0

Dodano: 2016-06-14

Oddaję w Wasze ręce krótki poradnik - jak zrobić dobre zdjęcie. Oczywiście dyskusyjne może być tutaj, co oznacza dobre zdjęcie. Ale uznajmy, iż jest to zdjęcie ostre, przykuwające wzrok, oraz prezentujące coś/ kogoś ciekawego. Skupimy się tu przede wszystkim na obróbce graficznej gotowej już fotografii, jednak, aby było co obrabiać, należy najpierw to zdjęcie zrobić.

Zacznijmy więc od samego początku. Zapraszam!

Potrzebny sprzęt: aparat fotograficzny cyfrowy ( kompaktowy, lustrzanka, hybryda), kabel do zgrywania zdjęć, komputer, dostęp do internetu.

Złote zasady fotografowania:

1. Przygotowany aparat - naładowana bateria, czysty obiektyw, wyczyszczona karta pamięci ( często na zdjęciach pojawiają się plamy, rozmazania, które wynikają z brudów na obiektywie - najbardziej popularny jest odcisk palca).

2. Odpowiednie ustawienia aparatu - • rozdzielczość - w menu z reguły możemy ustawić rozdzielczość zdjęcia wybierając wielkość pliku: mały, średni, duży, lub konkretne wielkości podane w pikselach,np.: 4080px x 2720px, wybieramy największy:); • format - mamy do wyboru jpg, raw, nef, tiff ( tu proponuję format jpg, pozostałe formaty wymagają obróbki w programie typu photoshop, lightroom, czy gimp); • programy fotografowania - automatyczny, półautomatyczny( preselekcja przesłony lub czasu), oraz programy tematyczne : makro, portret, sport - one mają tak przygotowane ustawienia, aby jak najlepiej fotografować w danych warunkach. Warto z nich korzystać. Chcesz zrobić portret - skorzystaj z dedykowanego programu.

3. Fotografujemy na poziomie wzroku naszego bohatera ( warto się schylić, kucnąć, czy wspiąć).

4. Pilnujemy czasu naświetlania - pamiętamy, że kiedy jest ciemno uważamy na poruszenia, prosimy o powtórzenie sytuacji, o zatrzymanie się nieruchomo, eliminujemy drgania dłoni. Nie spieszcie się - sprawdzajcie, czy zdjęcie się udało.

5. Dbamy o proste kadry - nie przekrzywiamy ich, pilnujemy relacji pion - poziom.

6. Dbamy o dobrą atmosferę i komfort bohatera zdjęć .Ustawienie bohatera, charakteryzacja, dbałość o dobrą stronę - lepszy profil, ładne ujęcie( nie może być kompromitujące dla bohaterów zdjęć).

7. Pilnujemy przestrzeni w naszym kadrze, warto żeby wolnych przestrzeni(tzw. powietrza było po równo, na górze, na dole, czy po bokach). Nie obcinajmy człowieka w połowie głowy, czy ucha - zwracajcie uwagę na waszego bohatera.

8. Doświetlajcie plan zdjęciowy, zapalajcie dodatkowe światła, odsłaniajcie żaluzje, rolety, jeżeli jest dzień. W aparatach kompaktowych raczej wyłączajcie lampę błyskową - jej błysk da na zdjęciu brzydkie cienie, a pierwszy plan będzie prześwietlony.

9. Obróbka graficzna - kontrast, kadr.

10. Oglądajcie dużo zdjęć, patrzcie co się Wam podoba, próbujcie powtarzać. Urozmaicajcie kadry - szerokie, ogólne do zbliżeń ( wykorzystujcie program makro).

Kiedy już zapamiętacie te zasady, Wasze zdjęcia będą na pewno lepsze! Teraz możemy przejść do obróbki - małej i szybkiej, ale jakże ważnej. Polecam darmowe, proste programy, a najlepiej strony dedykowane do obróbki - zaoszczędzicie w ten sposób czas i pieniądze:

1. Na początku przyjrzyjmy się photos.google.com ( zastąpił picasa). Kiedy załadujecie tam zdjęcie strona wygląda tak. Śmiało może Wam służyć jako Wasz dysk do przechowywania zdjęć. Po kliknięciu na zdjęcie pojawia się możliwość edycji zdjęcia ( po prawej stronie).

Mamy tu kilka możliwości edycji:

- jasność (przesuwając suwak w lewo lub w prawo zmieniamy jasność) - kolor(przesuwając suwak w lewo lub w prawo zmieniamy natężenie koloru/ nasycenie),

- pop ( przesuwając suwak w prawo wzmacniamy czernie w obrazie, staje się bardziej nasycony, kontrastowy, „mocniejszy”),

- winetowanie ( przesuwając suwak w prawo pojawi nam się na około zdjęcia charakterystyczne przyciemnienie, im dalej suwak tym mocniejsze. Nie przesadźcie z tym efektem, ponieważ wtedy jest on za bardzo widoczny i nienaturalny).

-kolejna zakładka to filtry. Macie do wyboru 14 filtrów posprawdzajcie je, pobawcie się wszystkimi. Na pewno bardzo szybko znajdziecie swój ulubiony.

-ostatnia zakładka to kadrowanie, możecie tutaj nie tylko przyciąć zdjęcie,ale również lekko je przekrzywić czy wyprostować. Pamiętajcie, że kadrujemy po to, aby:

  • pozbyć się zbędnych elementów na obrzeżach zdjęcia ( ktoś wszedł, niepotrzebny kawałek ręki kogoś innego);
  • wyrównać tzw. oddechy, czyli puste przestrzenie nad, pod czy z boku;
  • wydobyć to co najważniejsze w zdjęciu;
  • pamiętajcie o mocnych punktach - nasze oko patrzy zawsze najpierw na nie, więc warto mieć tutaj coś przykuwającego wzrok.

Kiedy zdjęcie jest gotowe zapisujemy je, klikając gotowe. Gotowe zdjęcie możemy od razu udostępnić, wykorzystując opcję udostępnij. Możesz je też pobrać i zapisać w komputerze. Oczywiście ono zapisuje się również na naszym google dysku, dzięki czemu mamy do niego zawsze dostęp. To jest bardzo proste, a potrafi zmienić zdjęcie z nijakiego w bardzo ciekawe. Internet oferuje Wam jeszcze kilka tego typu stron - dysków zdjęć, z możliwością edycji. Posprawdzajcie sobie je, tylko w ten sposób znajdziecie te najwygodniejsze dla Was.

Zalety to przede wszystkim to, iż:

- zawsze macie dostęp,

- szybko możecie edytować zdjęcia - nawet w telefonie,

- w łatwy sposób się je udostępnia.

Podobne strony to, np.: www.flickr.com Tu opcja edycji jest bogatsza. Bardzo szybko opiszę poszczególne zakładki:

- Enhance - trzy opcje do wyboru ( Hi-Def - nadajecie zdjęciu jakość, ostrość, jest bardzo wyraziste, Illuminate - świetlistość, Color Fix - nasycenie), tu program proponuje Wam automatyczne ustawienie, nie macie wpływu na ich edycję. Jeżeli Wam się podoba - akceptujecie przyciskiem apply, jeżeli nie klikacie cancel. - Effects - filtry, które automatycznie edytują zdjęcie.

- Frames - czyli dodajemy ramki do zdjęć.

- Stickers - czyli różne elementy, naklejki.

- Crop - czyli kadrowanie. Ta strona daje Wam kilka możliwości:

• swobodnego kadrowania wpisując wysokość i szerokość zdjęcia,

• możecie zaznaczyć lock dimensions - wtedy przy kadrowaniu utrzymacie proporcje zdjęcia,

• wybrać proporcje proponowane przez program i wg nich kadrować ( orginal, square, 4:5, 2:3).

- Orientation - możliwość przekręcenia zdjęcia w lewo lub w prawo, oraz możliwość odbicia lustrzanego zdjęcia w pionie lub poziomie.

- Focus, czyli pole ostrości zdjęcia. Wybieracie kształt - koło lub prostokąt, ustawiacie jego wielkość (rozciągając go lub zmniejszając). Tylko ta część zdjęcia która zawarta jest w tym kształcie będzie ostra. - Brightness - przesuwając suwakiem w lewo lub w prawo ustawiacie jasność zdjęcia. - Contrast - przesuwając suwakiem w lewo lub w prawo ustawiacie kontrast zdjęcia.

- Saturation - przesuwając suwakiem w lewo lub w prawo ustawiacie nasycenie kolorów zdjęcia.

- Warmth - przesuwając suwakiem w lewo lub w prawo ustawiacie kolorystykę (cieplejsze lub zimniejsze barwy) zdjęcia.

- Sharpness - przesuwając suwakiem w lewo lub w prawo ustawiacie ostrość całego zdjęcia.

- Splash - zdjęcie jest czarno - białe, przy pomocy pędzla możemy odzyskać kolor w wybranych miejscach, konkretnych elementów.

- Draw - możecie dorysować różne elementy na zdjęciu( to może być przydatne do prezentacji).

- Text - daje Wam możliwość dopisywania komentarzy na zdjęciu. Wpisujecie tekst w ramkę pojawiającą się na zdjęciu, możecie wybrać czcionkę i kolor tekstu. Przesuwając ramkę sami możecie zdecydować, gdzie ten tekst będzie się znajdował. Add text pozwala na dodanie kolejnego napisu.

- Redeye - pozwala na redukcję efektu czerwonych oczu ( na zdjęciach wykonanych z lampą błyskową często mamy problem z czerwonymi oczami).

- Whiten - pozwoli wybielić fragment zdjęcia.

- Blemish - działa jak plaster , pozwalając usunąć skazy ze zdjęcia. Klikamy nim na plamkę, a ona znika.

Flickr pozwala nie tylko na edycję jest bardzo prostą i intuicyjną stroną , szybko wdrożycie się w jej obsługę. Kolejne kroki są bardzo podobne jak na google zdjęcia. Możecie udostępniać zdjęcia, zapisywać czy pobierać. Flickr pozwala również tworzyć albumy i tagować zdjęcia - co pozwala mieć do nich wszędzie dostęp i szybko je odnaleźć w razie potrzeby.

Warto również przyjrzeć się innym narzędziom do edycji online prostszym, takim jak: instagram oraz tym bardziej zaawansowanym, podobnym do programu Adobe Photoshop: adobe photoshop express editor,  pixlr.  

Teraz czas na pracę. Życzę Wam wytrwałości i sukcesów na polu dokumentowania swoich działań.

Powodzenia!

Autorka: Alicja Szulc

Skontaktuj się z autorem