zamknij

„Ma być czysto” - spotkanie DKK dla Dorosłych

0

15 listopada 2019 r. w Pracowni Orange odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych działającego przy MBP w Łańcucie.

Dyskusja tym razem toczyła się wokół debiutu literackiego Anny Cieplak „Ma być czysto”. Jest to historia dwóch gimnazjalistek Julii i Oliwi, przyjaciółek, które są jak orzeł i reszka. Jedna jest z tak zwanego dobrego domu, gdzie niczego jej nie brakuje. Druga natomiast to dziecko z rodziny patologicznej, mieszka w nieciekawej dzielnicy i musi opiekować się młodszym rodzeństwem.

Naszym zdaniem nie jest to łatwa lektura, bo opisana historia dziewczyn to niestety realne życie dzisiejszej młodzieży, która jest narażona na bezwzględność tego świata. Bo czy zbyt duża swoboda, pieniądze, drogie ciuchy lub odwrotnie zbyt wiele obowiązków, rygor i brak miłości to dobre dla dorastających nastolatków? Pewnie, że nadopiekuńczość to nie jest dobra sprawa, ale dziecko musi czuć się kochane, żeby wiedziało, że jest bezpieczne i nie szukało autorytetów w środowisku równieśniczym. Tak właśnie było z bohaterkami tej książki – dwie zagubione dziewczyny, które w pewnym momencie totalnie się pogubiły. Tylko nasuwa się pytanie: czyja to wina?

Według klubowiczek „Ma być czysto” Anny Cieplak powinien przeczytać każdy rodzic dorastających dzieci, ku przestrodze, żeby wiedział kiedy i w jaki sposób zareagować w porę i nie czekać na tragedię. Nasze dzieci naprawdę dają sygnały, że dzieje się coś złego – trzeba tylko być czujnym i umieć słuchać.

Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych odbędzie się 6 grudnia 2019 r. o godz. 17.00. Czytamy książkę Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin „Twoje życie w moich rękach”.

 

Beata Lęcznar

 

Skontaktuj się z autorem