zamknij

Kierunek: Teatr Lalki

0

W Pracowni Orange w Czarnem - działającej w jednym z pomieszczeń Świetlicy Środowiskowej prowadzonej przez Stowarzyszenie “Szansa” odbyły się dwie dwudniowe sesje (15-16. 06 oraz 28-29.06) podnoszące kompetencje i umiejętności pracowników oraz wolontariuszy współpracujących ze Stowarzyszeniem.

Warsztaty z zakresu prowadzenia zajęć teatralnych dla dzieci i młdzieży poprowadziła Justyna Wielgus - Latająca Animatorka Towrzystwa "ę" i Ilir Dragovoja.

Pierwsza sesja obfitowała w różnorodne zajęcia praktyczne. Serię zabaw i ćwiczeń integracyjnych mających na celu “przełamanie lodów”, ale także ćwiczenia dotyczące pracy w grupie i jej działania. Nie mogło oczywiście zabraknąć zadań z warsztatu aktorskiego i teatralnego. Ćwiczenia na temat pamięci słuchowej i wizualnej, ćwiczenia w trójkach i parach dotyczące zagadnienia komunikacji - aspekt lidera i uczestnika. Tworzenie mini scenek z życia codziennego lalki. Wprowadzenie dwóch rodzajów lalek: lalki z użyciem materiału i lalki gąbkowej, studyjna praca nad sposobem animacji. To tylko nieliczne z wielu przerobionych na dwudniowej sesji tematów.

Druga sesja to już pogłębiona praca teatralna. - Uczestnicy zostali zaproszeni do dalszej podróży w świat teatru lalki, doświadczając praktycznej lekcji z podstawowych technik warsztatu lalkarskiego. Dotyczył on: środków aktorskich, sposobów budowania lalek z tego, co mamy pod ręką, tworzenia spektakli (pisania scenariuszy i znajdywania adekwatnych rozwiązań scenicznych) - opowiada Justyna. - Punktem wyjścia była zasada - robimy teatr z tego, co mamy pod ręką. Ostatniego dnia udało nam się zrealizować króciutkie przedstawienie lalkowe “Pracowita Miłość”, które młodzież będzie dalej rozwijać i wykorzystywać w swojej pracy - mówi.

Grupa uczestników ze Stowarzyszenia “Szansa” to otwarci młodzi ludzie, którzy w bardzo czynny sposób włączali się w proponowane przez animatorów działania. Chętnie słuchali podpowiedzi i wskazówek udzielanych prze Justynę i Ilira. Ta młoda grupa mocno zaangażowana w działania Stowarzyszenia ma ogromne chęci i mnóstwo zapału. Mamy nadzieję, że spotkanie z Latającymi Animatorami Kultury dostarczyło im świeżych pomysłów i inspiracji do dalszej pracy.

 

tekst: Joanna Świstak

Skontaktuj się z autorem