zamknij

Znacie to miejsce?

0

To Jeziorko Duszatyńskie, jedno z dwóch (dawniej trzech) urokliwych jeziorek leżących w dolinie potoku Olchowatego u stóp Chryszczatej, w Bieszczadach. Bardzo ciekawa jest historia ich powstania. Przedwojenna ludność miejscowa twierdziła wręcz, że działy się wówczas rzeczy magiczne...

A było to tak: "na przełomie lat 1906 i 1907 w okolicznych górach spadła rekordowa ilość deszczu (ponad 1000 mm/m2). Nasiąknięte wodą strome zbocza Chryszczatej (997 m n.p.m.) osunęły się (lub zwiezły) w przeddzień Wielkanocy 1907 roku. Pędzące masy fliszu karpackiego (ponad 12 mln m3 ziemi i skał!) „zabierając ze sobą” wiekowy las wpadły w dolinę potoku Olchowatego, tamując jego przepływ. W efekcie powstały 3 niewielkie jeziorka.

Jeziorka Duszatyńskie rzeczywiście można uznać za miejsce magiczne. Nad stawy schylają się długie bukowe gałęzie, które odbijają się w lustrze wody. Dzięki temu wydaje się nam, że jeziorka mają niesamowitą zieloną barwę wody. Górne jezioro coraz bardziej zarastają trzciny, skrzypy oraz wierzby, niespotykane gdzie indziej na tak wysoko położonych stanowiskach"

 

Skontaktuj się z autorem