zamknij

Czy „prawdziwe życie" toczy się w Internecie?

0

„Działajmy razem" dla bezpieczeństwa w Internecie to tegoroczne hasło kolejnej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu. Z racji tego dnia 5 lutego w bibliotece w Zajączkowie gościliśmy klasę VIII z wychowawcą Małgorzatą Giemzą oraz klasę VII z wychowawcą Mirosławą Czerwiak i opiekunem Anitą Karońską.

Na początku spotkania krótko przypomnieliśmy wady i zalety Internetu oraz sposoby i pomysły co zrobić, aby jak najmniej czasu spędzać w wirtualnym świecie. Natomiast głównym tematem zajęć była wspólna dyskusja na temat  bezpieczeństwa w sieci, które przede wszystkim zależy od znajomości zagrożeń i umiejętności ich unikania.

Rozmawialiśmy o tym, czy aby na pewno w sieci jesteśmy anonimowi, czy należy ufać osobom poznanym przez Internet i czy  „prawdziwe życie toczy się właśnie na Facebook-u”. Uczniowie obejrzeli krótki film o zagrożeniach online.

Młodzież przygotowała również plakat promujący ideę Internetu jako środowiska tworzonego przez mądrych, odpowiedzialnych, życzliwych i szanujących ludzi oraz zaprezentowała swój godny naśladowania sposób użytkowania Internetu.

A skoro „trzeba iść z duchem czasu” to niech w tej wędrówce wiersz pt.: „Staś” Stanisława Jachowicza, twórcy klasyki polskiej literatury dla dzieci, będzie morałem i drogowskazem nie tylko w racjonalnym użytkowaniu Internetu, ale i w życiu każdego młodego internauty.

Stanisław Jachowicz

STAŚ

Staś na sukni zrobił plamę;

Płacze i przeprasza mamę.

Korzystając z chwili, mama

Rzecze: na sukni wypierze się plama;

Ale strzeż się moje dziecię,

Brzydkim czynem splamić życie:

Bo ci, Stasiu, mówię szczerze,

Ta się plama nie wypierze.

Skontaktuj się z autorem