zamknij

Wolna i niepodległa.

0

Wspólne śpiewanie hymnu, patriotyczne występy młodzieży i koncert kwartetu smyczkowego złożyły się na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym. Był też urodzinowy tort dla Polski i śpiewanie pieśni w Pracowni Orange, a sportowym akcentem obchodów był Bieg Niepodległości i tradycyjnym turniej warcabowy. 

Główne obchody w ośrodku kultury rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego, po którym uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowego przemówienia wójta Franciszka Kwietnia oraz obejrzeli spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzydniku Dużym. Narodowych elementów nie zabrakło także podczas koncertu Kwartetu Smyczkowego "Ladies" z Lublina, który zagrał m.in.: poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego, menueta Ignacego Jana Paderewskiego, a także utwory Stanisława Moniuszki oraz muzykę z filmów: "Pan Tadeusz", "Noce i dnie", "Czterdziestolatek" czy "Trędowata". 

 

Na pamiątkę niedzielnego spotkania jego uczestnicy otrzymają folder "Nie było Jej, a jest. Polska!" z kalendarium wydarzeń, które wpłynęły na odzyskanie niepodległości po 123 latach, opracowany przez nauczycielkę historii Małgorzatę Nowak i polonistkę Izabelę Karwat z Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym. 
Uroczystość była także okazją do podsumowania konkursu plastycznego "100 lat Niepodległej".

Narodowe barwy miał również urodzinowy prezent dla Polski w postaci biało-czerwonego tortu i 100 muffinek, które wykonały nauczycielki trzydnickiego gimnazjum Małgorzata Nowak i Izabela Karwat. 

 

Główna uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni przy akompaniamencie instruktora GOK Sławomira Nowaka.

Trzydnickie obchody narodowego święta rozpoczęły się kilka dni wcześniej Biegiem Niepodległości i turniejem warcabowym. Na trasę wyruszyło ponad 100 biegaczek i biegaczy, natomiast w turnieju warcabowym rywalizowały 63 osoby. Najlepsi otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy zmagań odebrali słodycze z grafiką upamiętniającą obchody narodowego święta.

Skontaktuj się z autorem