zamknij

IV edycja warsztatów kompetencji cyfrowych II stopnia – spotkanie II

0

Drugie, chociaż w zasadzie pierwsze warsztatowe spotkanie poświęcone było… SIECI.

10 października połączyliśmy się z siecią i pracowaliśmy w Sieci. Warsztaty kompetencji cyfrowych to praca wyłącznie w Sieci, mają pokazać, że można wiele czynności zrobić przy użyciu aplikacji, stron internetowych, serwisów, a więc z pominięciem programów komputerowych wymagających pobierania i instalowania, a w niektórych przypadkach wcześniejszego zakupienia. Przed właściwą pracą w Sieci, połączyliśmy się z bezprzewodową siecią działającą w Pracowni Orange. Jak się okazało, dla większości było to zadanie, które wykonywali po raz pierwszy. Było o przeglądarkach, wyszukiwarkach… Najważniejsze były oczywiście ćwiczenia praktyczne, których jak na pierwsze warsztatowe spotkanie było sporo.

Warsztaty kompetencji cyfrowych II stopnia mają na celu aktywizację osób w każdym wieku poprzez podniesienie ich kompetencji w zakresie posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i inspirowanie do samokształcenia. 

W warsztatach II stopnia uczestniczą osoby, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu. W ramach szkolenia odbędzie się około 20 spotkań, każde po dwie godziny zegarowe, na których kursanci nabędą wiedzę i niezbędne kompetencje cyfrowe na poziomie średnio zaawansowanym. 

Uczestnicy edukują się w kameralnej 8-osobowej grupie, co pozwala na indywidualny kontakt z każdym kursantem. Taka forma zajęć jest najbardziej efektywna i w 100 % przyniesie zamierzone efekty. Trener ma możliwość bezpośredniego kontaktu z każdym z uczestników, może na bieżąco analizować potrzeby kursantów, co pozwala na osiągnięcie najbardziej wymiernych wyników nauczania oraz pełne zadowolenie uczestników.

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu w Pracowni ORANGE, w środy w godzinach od 11:00 do 13:00, przez okres pięciu miesięcy. Uroczyste zakończenie i podsumowanie zajęć planowane jest na początku marca 2019 roku.

Warsztaty kompetencji cyfrowych II stopnia prowadzi  Jacek Prądziński, Mobilny Doradca Sektora 3.0, Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans – trener kompetencji cyfrowych, lokalny animator, który inspiruje, uczy i pomaga w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Laureat „Listy 100” – listy 100 osób, które w wyróżniający sposób przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce. Wyróżnienie poprzez umieszczenie na „Liście 100” jest przyznawane osobom indywidualnym za wyróżniającą się działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych. Wkład ten może się przejawiać m.in., poprzez działalność edukacyjną, popularyzatorską, badawczą, analityczną, organizacyjną, wspieranie rzeczowe i finansowe projektów, opracowywanie polityk publicznych z zakresie rozwoju umiejętności cyfrowych.

 

W programie warsztatów znajdą się m.in.:

 • poczta internetowa, bezpłatna komunikacja
 • praca w „chmurze” (od przechowywania do udostępniania plików, tworzenie dokumentów)
 • bankowość internetowa i mobilna, przelewy on-line
 • zakupy on-line (od zakupu, przez płatność on-line po odbiór w paczkomacie)
 • opieka medyczna on-line
 • podróżowanie, nocowanie (internetowe rozkłady jazdy, zakup biletów, rezerwacja noclegów)
 • FOTO archiwizacja i obróbka fotografii cyfrowej
 • czytniki e-booków – zajęcia praktyczne
 • laptop, smartfon, tablet – łączenie narzędzi
 • serwis ePUAP, PUE ZUS, ZIP
 • zajęcia w strefie miejskiej (wizyta w Oddziale ZUS-u w celu założenia Profilu Zaufanego, bankomaty, biletomaty, paczkomaty)

Skontaktuj się z autorem