zamknij

Gmina Skrzyszów stawia na programowanie

0

13 gmin z powiatu tarnowskiego w tym gmina Skrzyszów weźmie udział w projekcie pn. „ProgramujeMY tarnowski”, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego oraz zdobycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Fundacją Nowoczesnej Edukacji i Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
W projekcie z terenu gminy wezmą udział:
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie – 5 nauczycieli,
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Skrzyszowie – 2 nauczycieli,
– Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie – 3 nauczycieli,
– Szkoła Podstawowa w Ładnej – 2 nauczycieli,
– Szkoła Podstawowa w Łękawicy – 4 nauczycieli,
– Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli – 3 nauczycieli.
Na potrzeby realizacji projektu szkoły otrzymają nowoczesne zestawy klocków lego do nauki programowania, a nauczyciele zostaną przeszkoleni i wyposażeni w tablety.
W ramach projektu nauczyciele, po odbyciu stosownego szkolenia wprowadzającego w założenia projektu oraz po zapoznaniu się ze scenariuszami zajęć oraz zasadami programowania, poprowadzą z uczniami cykl 14 dwugodzinnych zajęć edukacyjnych. Zajęcia te prowadzone będą od października 2018 r. do czerwca 2019 r. przez nauczycieli we współpracy z trenerem lokalnym. W ramach tych zajęć uczniowie klas I – III będą programować i budować z klocków LEGO roboty przy użyciu komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem. Taka forma warsztatów pozwoli im w sposób intuicyjny poznać zasady programowania oraz dwa różne języki programowania (Lego Mindstorms oraz Scratch). Jednocześnie uczniowie będą mieli szansę rozwijać logiczno-matematyczne myślenie, umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych, Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w Zlocie Młodych Programistów. Podczas Zlotu dzieci będą miały okazję poszerzyć swoją wiedzę, m.in. zbudować i ożywić własne roboty z wykorzystaniem klocków LEGO WEDO, a także poznać zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych – dronów, robotów Dash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów.

Skontaktuj się z autorem