zamknij

Noc Muzeów w Szynwałdzie

0

  Po raz pierwszy w bibliotece w Szynwałdzie, na tydzień przed Nocą Muzeów w Tarnowie, odbyło się nocne oglądanie prac Jerzego Ruszla oraz obiektu archeologicznego, o którym opowiadał Andrzej Szpunar – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Obiektem archeologicznym był niezwykły uchwyt podręcznego lusterka sprzed dwóch tysięcy lat, które wykopano z ziemi w osadzie celtyckiej w Pasiece Otwinowskiej w gminie Żabno.
  Archeolodzy z tarnowskiego muzeum prowadzili badania wykopaliskowe w Pasiece Otfinowskiej w 1991 roku i wtedy to natrafili na bardzo efektowny okaz sprzed 2000 lat, przybierający w środkowej partii kształt ażurowej pętli, dodatkowo zdobiony po obu końcach ozdobnymi wypustkami i guzkami. Początkowo uważany za fragment nieokreślonego przedmiotu, po szczegółowej analizie okazał się niezwykłym archeologicznym rarytasem. Ten luksusowy przedmiot powstał prawdopodobnie na terenie Noricum, prowincji rzymskiej zajmującej obszar dzisiejszej południowej Austrii w drugiej połowie I w. p.n.e. Na terenie Barbaricum lusterka były z pewnością towarem luksusowym sądząc po ich stosunkowo częstym występowaniu w okazałych grobach, są jednocześnie bardzo rzadkim znaleziskiem ponieważ z terenu dzisiejszej Polski znanych jest tylko kilka egzemplarzy.
  Obiekt został pokazany w ramach cyklu muzealnego „Galeria jednego obiektu”, którego ideą jest udostępnienie obiektu tylko i wyłącznie w danym dniu.
   Tej samej nocy w bibliotece w Szynwałdzie otworzono wystawę pt. „Akwarele” tego znanego tarnowskiego malarza – Jerzego Ruszla. Wystawa składa się z 29 obrazów wykonanych trudną techniką akwareli. Piękne krajobrazy pokazują kunszt, talent i lata doświadczeń twórcy. Jerzy Ruszel urodził się w 1956 roku w Tarnowie a studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku w 1984 uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz. W roku 1988 otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa. Następnie w związku ze zmianą miejsca zamieszkania zatrudnił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, gdzie pracuje do dzisiaj. Jest artystą wszechstronnym, zajmuje się projektowaniem, malarstwem, rzeźbą, a także aranżacją wnętrz. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
   Wystawa „Akwarele” Jerzego Ruszla czynna w bibliotece w Szynwałdzie do 28 czerwca br.
Dziękujemy wszystkim, którym w gorącą sobotnią noc nie chciało się spać lub grillować i postanowili przyjść do biblioteki w Szynwałdzie. Frekwencja zaskoczyła nas pozytywnie – około 120 osób, co zachęca do kontynuacji tego typu współpracy i wydarzeń.

Skontaktuj się z autorem